Navigation

AKTUÁLNE

 • DIAĽNICE ZADARMO?

  Dnes som zaregistroval, že SNS dala hlasovať o tom svojom geniálnom nápade, neplatiť za diaľnice. A vraj už dosahujú skvelé výsledky 🙂 Tak ešte krátke video, čo som k tomu nápadu povedal v pléne. Sociálny balík pre motoristov, ktorí im majú zaplatiť aj tí, čo auto nemajú a žijú z minimálnej mzdy nemôže podporiť žiadny súdny človek. Ale možno sa nakoniec nájde nejaký poslanec 🙂 Nech sa páči:

 • AKO SME DEMASKOVALI SMER

  Uplynulé dni sme ako poslanci Demokratickej strany zažili fejsbúkový lynč, na aký sa za 4 roky nepamätám. Len za to, že sme sa prezentovali na otvorení schôdze. Dnes sa to celé ukázalo v reálnom obraze. Ale to neskôr. Najprv je treba povedať, že ak by nebolo dosť hlasov pri otvorení schôdze, nechcite vidieť ten marketingový masaker SMERu na tisíckach bilboardoch o tom, ako opozícia odmieta 13ty dôchodok. Tomuto bolo treba… Čítať viac.

 • PREČO SME DODALI HLASY NA OTVORENIE SCHODZE NRSR?

  Presne na toto. Demaskovať marketingový plán SMERu a SNS. Schôdza sa neotvorí a bilboardy po celom Slovensku sa môžu prelepiť textom: “My sme tak veľmi chceli tie13te dôchodky, ale opozícia Vám nedopraje, neprezentovala sa”. To bol plán, ale nevyšiel. A to hovoríme len o otvorení schôdze. Aj keď sme si museli prečítať o sebe desiatky a tisícky nenávistných správ o tom, že sme podporili volebnú korupciu, nieje nám to ľúto…. Čítať viac.

 • KAMPAŇOVÝ TÝŽDEŇ Č.5

  Patril Východnému Slovensku. Počasie nám teraz viac prialo a výsledkom boli ďalšie tisícky našich volebných novín v rukách ľudí, ktorí si ich radi prečítajú. Od utorka, 18.feb. sme mali v pláne pokračovať na Južnom a Strednom Slovensku, volebná korupcia v podobe napríklad zrušenia platieb za diaľnice v podaní vládnej koalície MUSÍ mať bohužiaľ prednosť, takže ideme na utorkovú schôdzu. Hneď po nej pokračujeme a napriek tejto zmene, nevynecháme žiadne plánované… Čítať viac.

 • BUDÚCNOSŤ ŽELEZNIČNÝCH RÝCHLOTRATÍ VO V4

  To bola téma konferencie hospodárskych výborov parlamentov krajín V4 prvý februárový  týždeň v Prahe.  A prakticky posledná moja pracovná konferencia v tomto volebnom období. Moderné európske nadregionálne železničné linky by mali konkurovať leteckej doprave. A tomu má zodpovedať rýchlosť vlakov na nich. Kým my tu na Slovensku neuveriteľným spôsobom diskutujeme o tom, či vlaky zadarmo, alebo nie ( čo samozrejme prináša tomu zodpovedajúcu kvalitu) a na viac ako polovici trate BA-Košice… Čítať viac.

 • KAMPAŇOVÝ TÝŽDEŇ Č.4

  Nech sa páči, krátke obzretie. Zažili sme “konečne” sneženie a bohužiaľ aj víchricu v Poprade. Ale taká je zima. Od pondelka pokračujeme opakovane v Nitra a potom opäť na východe Slovenska. V Trebišove, Michalovciach, Košiciach, na Spiši atď., tešíme sa na stretnutia: #DSmedzivami – 4. TÝŽDEŇ 🚙 #DSmedzivami – 4. TÝŽDEŇ 🚙Hoci nám počas štvrtého týždňa našej tour po Slovensku zo začiatku počasie veľmi neprialo, nakoniec sa na nás slnko… Čítať viac.

 • KAMPAŇOVÝ TÝŽDEŇ Č.3

  Je za nami. A ešte 4 týždne pred nami. “Moja” Banská Bystrica príjemne prekvapila. Pokračujeme ďalej na východ Slovenska. Tešíme sa na diskusie #DSmedzivami – 3. TÝŽDEŇ 🚙 #DSmedzivami – 3. TÝŽDEŇ 🚙Tretí týždeň našej „Tour po Slovensku“ sme začali podporou štrajku učiteľov v Martine a ukončili na Liptove vo veľmi priateľskej atmosfére mesta Liptovský Mikuláš. Opäť ste nám v uliciach potvrdili, že naša tvrdá práca má zmysel. Ďakujeme, nepoľavíme!… Čítať viac.

 • IDEME ZA VAMI – 2.TÝŽDEŇ

  Za nami je 2. týždeň Tour DS po Slovensku. Komárno, Nové Zámky, Trenčín, Púchov, Čadca a Žilina. Opäť veľa zaujímavých stretnutí a diskusií. A pred nami týždeň s číslom 3. Už v utorok sme v Martine a v stredu v “mojej” Banskej Bystrici. Potom Liptov atď..Teším sa na stretnutia. DS medzi vami – 2. týždeň 🚙 #DSmedzivami – 2. TÝŽDEŇ 🚙Druhý týždeň našej „Tour po Slovensku“ je za nami. Váš… Čítať viac.

 • RIEŠENIA VEREJNEJ DOPRAVY EXISTUJÚ-KRAJE BY MALI MAŤ VIAC SLOBODY

  Situácia v Banskobystrickom kraji nemusela zájsť tak ďaleko, ak by vláda neudržovala monopol jednej železničnej spoločnosti. Áno, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, riešenie je práve tam. Minimálne 2x som za toto volebné obdobie navrhoval, aby regionálne vlaky patrili do gescie krajov, tak ako je to v ČR. Asi každý tušíme, ako dopadlo hlasovanie. Štát mal už dávno delimitovať z veľkej zmluvy zo ZSSK za 275 mil. EUR/rok tie,… Čítať viac.

 • IDEME K VÁM

  Naša kampaň v plnom prúde. Množstvo stretnutí a zaujímavých rozhovorov. Za nami je 1. týždeň, Bratislava, Malacky, Senec, Trnava a Nitra. Pondelok pokračujeme ďalej. Naše volebné noviny dostalo z ruky do ruky, nie do schránky, tisíce ľudí. A kde budeme budúci a ďalšie týždne? Nech sa páči kalendár. Nebude chýbať ani moje domovské Partizánske, kde som prežil 24 rokov a ani Banská Bystrica, kde ďalších 30 🙂 Niektoré mestá ešte pribudnú..  

 • MÝTO AKO JEDNA KATASTROFA

  Z vybratých 1600 miliónov eur za 9 rokov sme postavili 4km diaľnic. Toto je výsledok politiky strany Smer a ich nominantov. Za to, ze niekto takú zmluvu podpíše musí niesť aj zodpovednosť. Orgány činné v trestnom konaní sa toho chytili a ja pevne verím, že čoskoro bude vinník tam, kam patrí. Motoristi musia dostať za svoje mýto kvalitné cesty a nie byť len dojnou kravou štátu. Kto nestihol diskusiu k… Čítať viac.

 • ŠTART DO KAMPANE SPUSTENÝ

  11. januára sme mali dôležitý snem. Máme nového čestného predsedu, Jána Holčíka, bývalého predsedu DS a ministra priemyslu. Človeka s obrovskými skúsenosťami a silnou energiou, ktorú rozdáva aj v súčasnosti. Schválili sme tiež volebný program DS, ktorý je garanciou efektívneho fungovania štátu bez zbytočného daňového a odvodového zaťaženia. Program, ktorý prinesie Slovensku prosperitu a občanom viac peňazí vo vrecku a podnikateľom menej byrokracie a štátnej šikany. Od pondelka, 13. januára sme… Čítať viac.

 • MÁME NOVÝ WEB

  Dni a týždne bežia rýchlo. V tomto čase pracujeme na finálnej verzii volebného programu, ktorý budeme uzatvárať na Programovej konferencii 11.1.2020. Hneď od 13. januára budeme náš program predstavovať verejnosti aj osobne v 33 okresných mestách SR. Kde a kedy budeme, zverejníme čoskoro. Teším sa na stretnutia. A náš web? Nech sa páči: https://www.demokratickastrana.sk/    

 • ODPOČÍTAVANIE

  Ministerstvo dopravy na svojej stránke odpočítava, kedy otvorí nový diaľničný úsek Budimír-Bdovce. To bude zase slávy pri strihaní pásky po tom, ako si len niekto splní pracovnú povinnosť. Ale čo tak spustiť odpočítavanie dokončenia Hubová-Ivachnová? Alebo Tunel Višňové? Alebo obchvatu Bratislavy? Alebo D3? Alebo….napríklad Vaše pôsobenie vo funkcii, pán minister Érsek?

 • UŽ ANI NAŠE DANE SA IM NEDARÍ ROZDÁVAŤ

  A dúfajme, že sa im to nebude dariť ani ostávajúce 2 mesiace. Chápem, že by každého, kto si kúpi elektromobil potešila zľava 5 alebo 8 tis eur. Ale kto sa pýtal tých, kto im na to prispejú. Lebo nie vláda prispieva, ale tí čo platia dane, teda my všetci. A čo by asi na to povedali napríklad ľudia z nízkymi príjmami, že prispeli napríklad susedovi na jeho 40 tisícove auto…. Čítať viac.

 • ZSSK BUDE SÚŤAŽIŤ SAMA SO SEBOU

  To sme nakoniec dopadli v tejto “súťaži”. A pritom všetci dopredu vedeli, ako to skončí. Že nakoniec sa nikto na také podmienky neprihlási a minister môže povedať, vidíte, chceli sme, ale nieje záujem o prevádzkovanie vlakovej linky. Minister musí takúto súťaž, ktorá ani súťažou nieje, okamžite zrušiť a nechať to n novú vládu. Celé toto 4-ročné pôsobenie Arpáda Érseka bolo jednou veľkou katastrofou pre cestujúcich na Slovensku. Zavedenie IC vlakov… Čítať viac.

 • STAVEBNÝ ZÁKON V KOŠI, BEZPEČNOSŤ STAVIEB OHROZENÁ NAĎALEJ

  Ani 4 roky celého volebného obdobia nestačili ministrovi Érsekovi na to, aby niečo urobil so stavebným zákonom. Aj keď sa celý čas dušoval. Namiesto malých zmien, ktoré mohli riešiť najpálčivejšie problémy, pripravoval úplne nový zákon, ktorý aj tak nakoniec nepredložil do NRSR. To sme očakávali a aj preto sme niekoľkokrát predkladali malé novely, predovšetkým tie, ktoré sa týkajú bezpečnosti stavieb. Naposledy na decembrovú schôdzu, z ktorej nám tento bod nehoráznym… Čítať viac.

 • KTO TO JE, TÁ DEMOKRATICKÁ STRANA?

  Nech sa páči:

 • KANDIDÁTNA LISTINA DS

  Dnes sme oznámili, že sme pripravení. Ísť sami. Ale aj ustúpiť a ísť na inej kandidátke, ak bude ponuka na spoluprácu úprimná, aby neprepadli žiadne hlasy pravice. Nech sa páči, tu je náš tím šikovných ľudí. Máme riešenia a vieme spolupracovať👍 KANDIDÁTKA DEMOKRATICKEJ STRANY 1 Jozef Rajtár, Dip Mgmt, poslanec NR SR, Bratislava 2 Ing. Michal Kravčík, CSc., environmentalista, Košice 3 Mgr. Natália Blahová, sociálna poradkyňa, poslankyňa NR SR, Zavar… Čítať viac.

 • SLOVENSKO: JEDNA KATASTROFA ZA DRUHOU

  Dnes priniesli médiá výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu o tom, koľko z reálne vyzbieraných peňazí z mýta na diaľniciach skončí naozaj vo vreckách prevádzkovateľa a koľko sa z nich preinvestuje späť vo výstavbe diaľnic. Pre mňa nič prekvapujúce, už niekoľko rokov sledujem nákladovosť systému cez interpelácie na ministra dopravy. Bohužiaľ, s týmto už nič veľmi neurobíme až do konca roka 2022, kedy táto zmluva končí. Čo ale môžme urobiť je,… Čítať viac.

 • 30 ROKOV SLOBODY

  Pred 30 rokmi sme si vybojovali slobodu. Slobodu, ktorá spočíva v príležitosti slobodne sa vyjadrovať, konať a slobodne voliť. Sloboda negarantuje, že sa budete mať automaticky dobre. Ale dáva Vám príležitosť pre to niečo urobiť. Je na každom, ako tú príležitosť využije. Či v podnikaní, cestovaní, alebo inak. Jednou z najväčších príležitostí, ktoré nám sloboda dáva, je príležitosť slobodne voliť a tiež kandidovať. To pred rokom 1989 nebolo. Je pár… Čítať viac.

 • TAKÉ SOCIÁLNE, AKO OD SMERU-SD

  Raz sa možno viacerí z nás ocitnú v dome seniorov. Toto sa musí zastaviť. Ozaj, tiež ste si všimli tie vkusné bilboardy?   https://www.ta3.com/clanok/1169077/tb-j-rajtara-n-blahovej-a-j-kissovej-o-kauze-penzionu-steffi.html?fbclid=IwAR2125UJVE1XeEbDiZhJuR7QDfmxIkDacBozzqwffH-pyA18HenPjr4uVEw

 • MNE SA ASI SNÍVA

  Roky upozorňujeme na to, že len liberalizácia, teda umožnenie súkromným dopravcom konkurovať štátnemu momopolu ZSSK prinesie úsporu na dotáciách do železničnej dopravy. A vtedy bolo ministerstvo financií ticho. Zjavne začala volebná kampaň. Ak by nás minister dopravy rešpektoval, nemusel odísť ani Regiojet a naopak, mohli sme tu už dávno mať viac súkromných dopravcov. O tom, ako chceme v Demokratickej strane riešiť problematiku dopravy sa dozviete do konca novembra, kedy predstavíme… Čítať viac.

 • 365 DIAĽNIČNÁ ZNÁMKA PRIJATÁ, KONEČNE

  Od budúceho roka je konečne možné si kúpiť ročnú diaľničnú známku s platnosťou 365 dní. Takýto návrh som predkladal do Národnej rady SR 2x. Nikdy neprešiel ani prvým čítaním. MUSELI to vložiť koaliční politici do zákona o cestnej premávke, aby to bolo schválené. Takáto je politika, bohužiaľ. V každom prípade som rád, že sa naše návrhy, aspoň takto, dostávajú do praxe. Na druhej strane ma trochu mrzí, že naši bývalí… Čítať viac.

 • KONGRES DEMOKRATICKEJ STRANY V HRONSEKU

  Od dnes už oficiálne. Urobili sme prvý výkop 🙂 DS posilnená o nových členov, zvolené nové predsedníctvo, zvolená líderka volebnej kampane a kopa práce pred nami. Teším sa na nové výzvy. S kolegami, s ktorými to ťaháme už niekoľko rokov to dáme 👍.

 • MINISTERSTVO CESTOVNÉHO RUCHU NEBUDE! NAŠŤASTIE…

  Je naozaj tragické a zároveň smutné , čo všetko je Dankova SNS schopná do parlamentu predniesť. Chceli zriadiť nové ministerstvo, ministerstvo cestovného ruchu a športu. Ďalšiu “trafiku” pre svojho nominanta. A to bez akýchkoľvek relevantných podkladov a finančných nákladov. A cez poslanecký návrh! Tak sa jednoducho poslanci rozhodli. Zdá sa im, že na to, aby sa cestovnému ruchu lepšie darilo, treba zriadiť nové ministerstvo. To, ako sa darí tým rezortom,… Čítať viac.

 • OD DNES (17.10.) DEMOKRATICKÁ STRANA

  Spolu s kolegami, ktorí neboli žiadúci na kandidátke SaS sme dlhé dni zvažovali, čo ďalej. Odísť z politiky? Ostať a založiť novú stranu a deliť tak hlasy demokratickej pravice? Pridať sa k rovnako hodnotovo nastavenej strane? Lebo naše hodnoty a program inak, ako cez parlament do zákonov nepresadíme. Rozhodli sme sa nedeliť hlasy voličov a spojili sme sa s Demokratickou stranou. Máme schopných ľudí, program, ktorý chceme zrealizovať a teraz… Čítať viac.

 • EŠTE JEDNA UDALOSŤ NA DNES..

  A hoci toho dnes (15.10.) toho bolo v pléne NRSR dosť, riešili sa témy dotácií do vnútrozemskej vodnej dopravy, povinné dobíjacie stanice v nebytových objektoch, zákon o autoškolách, alebo zákon o STK, jednou z najdôležitejších udalostí môjho pôsobenia v parlamente (a nielen môjho) bolo ukončenie členstva v poslaneckom klube SaS. Nie je totiž celkom možné odísť zo strany a zároveň ostať členom jej klubu. Dôvody som vysvetlil už v minulosti…. Čítať viac.

 • ROZPOČET DOPRAVA 2020, AGÓNIA NA POKRAČOVANIE

  Z návrhu rozpočtu na rok 2020 v rezorte dopravy vyplýva len jedno, agónia pokračuje. Hoci sú verejne známe čísla o tom, ako nám cesty 1.tr. chátrajú, na rok 2020 plánuje minister dať na ne opäť medziročne menej. Namiesto 341 mil. (2019) pôjde na cestnú infraštruktúru LEN 304 mil (2020) a to už je v tejto sume aj splátka za koncesiu za obchvat Bratislavy vo výške 22 mil. Teda pokles investícií… Čítať viac.

 • ZBABRANÁ KONTROLA VÝSTAVBY OBCHVATU BA

  Už v Júni som inicioval poslanecký prieskum, aby sme zistili, čo presne je v násypoch a či je to naozaj taká nebezpečná látka v násypoch, ako bolo medializované. Ministerstvo tvrdilo, že nebolo dodržané stavebné povolenie, staviteľ, zase, že do telesa násypu boli použité recyklované stavebné odpady, ktoré sú normami nielen schválené, ale aj odporúčané. Veď, kde by sme asi tak stavebný odpad ukladali…Žiadal som, aby minister okamžite spustil inšpekciu a… Čítať viac.

 • PRELOMOVÝ KONGRES SaS

  Do  večera 5.10. ešte bola, síce malá, ale predsa nádej, že členovia kongresu zastavia štiepenie strany na dve časti. Nepodarilo sa. Vo vybičovanej atmosfére sa postupne strácal zdravý rozum, ktorý je vraj najlepší recept a prevládali emócie. Výsledkom je slabá a neúplná kandidátna listina, na ktorej chýbajú kľúčoví členovia súčasného poslaneckého klubu SaS, Lubo Galko, Jožo Rajtár, Jana Kiššová a Natália Blahová. Spolu s ďalšími členmi klubu, Renátou Kaščákovou, Radom… Čítať viac.

 • KOMISIA PRE DOPRAVU ZASADALA

  Pod Výborom NRSR pre hospodárske záležitosti opäť zasadla. Predmetom diskusie bol dnes zákon 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý prešiel prvým čítaním na septembrovej schôdzi a pokračujeme v rokovaní o ňom v októbri. Účasť bola bohatá, téma zaujímavá. Ministerstvo dopravy minulý rok zásadne menilo zákon a prax ukázala, že v ňom bolo mnoho nedostatkov. Chvályhodné je, že sa vyšlo v ústrety viacerým pripomienkam k vládnemu návrhu od Národnej asociácie… Čítať viac.

 • MOTORISTICKÝ BALÍČEK V KOCKE

  Motoristi platia do rozpočtu takmer 2 miliardy eur ročne. Dostanú späť cez štátne investície do cestnej infraštruktúry necelých 400 mil. eur, čo nieje ani 20%. Jazdíme po rozbitých cestách, čakáme hodiny, kým si zaregistrujeme automobil, platíme si ročnú diaľničnú známku, ale neplatí rok. Slovenskí dopravcovia sú daňami zaťažení najviac v Európe atď. Na septembrovú schôdzu predkladáme balík 6-tich opatrení, ktoré nestoja štát nič, alebo len zanedbateľné sumy. Niektoré z nich… Čítať viac.

 • AKO JE TO S TÝMI EÚ SMERNICAMI NAOZAJ?

  Často počúvame, čo všetko nám Európska únia diktuje. A pritom je často úplne inak. Smernica EÚ je USMERNENIE, nie NARIADENIE. A to je veľký rozdiel. V pléne práve preberáme novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov. Podľa smernice by od marca 2021 mali byť všetky nové nebytové objekty vybavené nabíjacou stanicou pre elektromobily, ak majú viac ako 10 parkovacích miest. A od roku 2025 všetky! Teda aj tie súčasné. Ministerstvo dopravy… Čítať viac.

 • KOLAPSY NA STK

  Sú ďalším zlyhaním ministra dopravy, Arpáda Érseka. Osobne som sa bol pozrieť, čo všetko obnáša kontrola vozidla. Od 20.mája 2019 nadobudli účinnosti nové podmienky zákona o prevádzke vozidiel na pozemných komunikáciách. Je dobre, že sa kladie dôraz na lepšiu emisnú kontrolu. To však ale nieje dôvod urobiť z tejto kontroly šikanu. S autom sa nesmie pohnúť počas kontroly ani o milimeter. To je veľký problém, lebo ak sa niečo počas… Čítať viac.

 • POSLANECKÝ PRIESKUM NA OBCHVATE

  je stále plný otáznikov. Včera sme si vizuálne prezreli 4 kritické miesta, z ktorých boli odobraté vzorky a preukazovali ekologické závady. Vo vrstvách násypového telesa sa potvrdil výskyt materiálu, ktorý tam na prvý pohľad nepatrí, veľké kusy tehál, plasty, gumové odrezky a podobne. Obhliadku sme končili v neskorých hodinách a preto som poslanecký prieskum prerušil. Budeme pokračovať ďalej kontrolou dokumentácie. K materiálu, ktorý je použitý na násyp a zhotoviteľom deklarovaný… Čítať viac.

 • VIAC NÁJOMNÝCH BYTOV CEZ MOTIVÁCIE NIE DOTÁCIE

  Dlhšiu dobu sme svedkami, že ľudia na Slovensku, oproti tým, čo žijú v EU, neporovnateľne viac preferujú nájomné bývanie pre kúpou bytu. Vláda neustále opakuje, že takých bytov je u nás nedostatok a tak sa rozhodla ich výstavbu dotovať. Realita ukazuje, že obce o to veľký záujem nemajú, pretože podmienky na udržateľnosť takýchto projektov sú veľmi prísne. Pritom tu máme (vzhľadom k pracovnej mobilite) množstvo prázdnych bytov. Ich majitelia však… Čítať viac.

 • PRIESKUM NA VIŠŇOVOM, TMA NA KONCI TUNELA

  Dnes sme boli s kolegami na poslaneckom prieskume úseku diaľnice D1, Lietavská lúčka-Višňové-Dubná skala. Bol to smutný pohľad na “mŕtvu” stavbu. A divný pocit, že tu niečo “naozaj smrdí” . Ako raz povedal nemenovaný minister dopravy zo Šamorína. Lenže to, čo tu smrdí mne, nieje neschopnosť zhotoviteľa to dokončiť, ale neschopnosť objednávateľa nájsť riešenia. Riešenia pre čo najrýchlejšie a efektívne dokončenie. Pretože ukončovať zmluvný vzťah “dohodou”, ktorá je výrazne nevýhodná… Čítať viac.

 • POHÁR PRETIEKOL, MINISTER SI BUDE MUSIEŤ OBHÁJIŤ SVOJE KONANIE

  Odkedy Arpád Érsek prevzal ministerstvo dopravy, vytýkali sme mu nekompetentnosť niekoľkokrát. Neschopnosť pokutovať zahraničných vodičov na našich diaľniciach, nesystémové dotovanie vlakov, meškanie výstavby diaľničných úsekov, chátrajúce cesty 1 tr., horiace vlaky a teraz toto. Zhotoviteľovi, ktorý mešká s výstavbou a na ktorého mal niekoľko zmluvných možností ho pritlačiť k dodržiavaniu zmluvy a s ktorým mal konštruktívne rokovať, ponúkol nakoniec dohodu, za ktorú minister NIČ nevyjednal. Naopak, odkúpime si technické vybavenie… Čítať viac.

 • 57 tis EUR HORE KOMÍNOM

  aby “sme” zistili z analýzy, že zriaďovať štátneho leteckého dopravcu nás bude stáť desiatky miliónov. A to v čase, keď máme v mizernom stave železničnú sieť, rozpadajúce sa cesty 1.tr a mosty…a horiace vlaky. Bolo by načase, aby sa minister prestal vyhovárať na programové vyhlásenie a začal používať obyčajný sedliacky rozum. Z jeho vyjadrení cítiť, že ani sám nieje s avantúrami SNS vyrovnaný, napriek tomu pokračuje v rozhadzovaní peňazí za… Čítať viac.

 • MINISTER ÉRSEK SA CHYSTÁ ZABETÓNOVAŤ MONOPOL ŽSSK DO ROKU 2035!

  Áno, nijak inak sa to nedá nazvať. V súčasnosti podpísaná zmluva medzi štátom a ŽSSK má končiť v roku 2020. Dá sa predĺžiť o 5 rokov. Ibaže minister dopravy, Arpád Érsek sa chystá podpísať novú zmluvu a to rovno na 10 s možnosťou predĺženia o ďalších 5. A robí to “takticky”. Tak, aby to stihol dovtedy, kým mu to Nariadenie EU ešte dovolí. Do decembra 2019. Potom by už musel… Čítať viac.

 • REGIONÁLNA ŽELEZNIČNÁ DOPRAVA PATRÍ KRAJOM

  VUCky najlepšie vedia, ako si zladiť objednané autobusové linky s vlakovými. Ibaže tie dnes objednáva monopolne štát, pre celé Slovensko. Navrhli sme v pléne NRSR zmenu zákona, aby si regionálne vlakové linky mohli objednávať VUCky a nemuseli sa chodiť prosiť na ministerstvo. Všetko by mohlo byť flexibinejšie, pohodlnejšie pre cestujúcich a lacnejšie pre štát aj kraje. Nová zákonná úprava by priniesla lepšiu flexibilitu, spokojnosť cestujúcich a ušetrené peniaze, ktoré by VUCky mohli… Čítať viac.

 • ROZPOČET 2019 – DOPRAVA

  Diaľnice meškajú, cesty 1.tr. a mosty chátrajú, železničná sieť je zastaralá a neustále sa zvyšuje počet výluk na tratiach, vlaky horia. A minister dopravy, Árpad Érsek je v pohode s rozpočtom na rok 2019. Na dopravu dostal ešte menej, ako v roku 2018. A do toho sa chváli Kažimír, ako pripravil vyrovnaný rozpočet. Takýto rozpčet rozhodne nepodporíme. Viac v priloženom videu:

 • PROGRAMOVÁ KONFERENCIA SaS 2018

  Tento víkend (24.11.) bol v znamení programovej konferencie SaS. Bola to opäť výborná príležitosť stretnúť sa s členmi SaS z celého Slovenska a diskutovať o tom, ako spraviť Slovensko lepšou krajinou. A bolo mi cťou predstaviť členom SaS 1. vydanie brožúry DOPRAVA, ktorej obsahom je časť nášho volebného programu, v ktorom je zhrnuté, ako chceme riešiť cestnú a železničnú infraštruktúru, financovať dopravné služby vo verejnom záujme a iné problémy v… Čítať viac.

 • NOVÝ ZÁKON O TAXISLUŽBÁCH

  …bude na novembrovej schôdzi NRSR. Vzhľadom k množstvu pripomienok v pripomienkovom konaní sme spolu s kolegyňou Jana Kiššová zorganizovali zasadnutie dvoch komisií ( Podnikateľské prostredie a Doprava) k tomuto zákonu. Diskusia bola veľmi zaujímavá a ukázala, že by zákon mohol byť ešte liberálnejší a umožniť naozaj výrazné zlepšenie vstupu nových podnikateľov na trh. Treba však aj povedať, že ak prejde zákon už v tejto podobe, od 1. apríla budeme jednou z mála… Čítať viac.

 • SPOLUPRÁCA S KOLEGAMI Z ČR

  Spoločné rokovania s kolegami z Českej republiky sú užitočné pre obe strany. Pracovné stretnutie s členmi Výboru pre hospodárske záležitosti Poslaneckej snemovne ČR bolo opäť výbornou príležitosťou vymeniť si skúsenosti v oblasti legislatívy, týkajúcej sa rozvoja dopravy a podnikateľského prostredia. S kolegom, ktorý má v gescii dopravu, pánom Martinom Kolovratníkom sme prediskutovali témy rozvoja rýchlovlakov v ČR ( nad 200km/hod) a filozofiu rozvoja regionálnej železničnej dopravy v ČR. Tu môžu… Čítať viac.

 • NEDÁ SA VOZIŤ ĽUDÍ ZADARMO A ZÁROVEŇ DOBRE ZAPLATIŤ RUŠŇOVODIČOV

  Štátny železničný dopravca, ZSSK má problém zohnať rušňovodičov. Minister dopravy sa preto rozhodol znížiť požiadavky na ukončené vzdelanie pre uchádzačov o prácu rušňovodiča. Nebude už treba ukončenie strednej technickej školy, ale už bude stačiť aj ukončenie všeobecnej strednej školy, s akýmkoľvek zameraním. Namiesto toho aby Árpad Érsek riešil príčiny všetkých finančných problémov ZSSK, opäť len rieši dôsledky svojich zlých rozhodnutí a jednu chybu pláta ďalšou. A naivne si myslí, že… Čítať viac.

 • REKREAČNÉ POUKAZY BY MALI BYŤ DOBROVOĽNÉ

  Strana SNS prišla do pléna NRSR s návrhom, aby zamestnávatelia povinne poskytovali rekreačné poukazy svojim zamestnancom a tí aby ich mohli využiť na rekreáciu. Tento návrh považujeme za nesystémový, populistický a ešte aj lobistický. Berie jednej skupine zamestnávateľov a dáva hoteliérom. SNS v rámci rokovania o novele zákona prišla so zmenou vlastného návrhu a už tvrdí, že to má byť povinné len pre zamestnávateľov, ktorí majú viac ako 49 zamestnancov…. Čítať viac.

 • MINISTROVI DOPRAVY SME VYSTAVILI VYSVEDČENIE ZA PRVÝ POLČAS JEHO MANDÁTU

  Minister dopravy Árpad Érsek prevzal ministerstvo dopravy po predchodcovi, Romanovi Brecelym v septembri 2016. V skutočnosti však bolo od začiatku jeho pôsobenia cítiť silný vplyv na riadenie ministerstva nominanta strany SMER, štátneho tajomníka Viktora Stromčeka a fakticky až po jeho odchode z ministerstva v marci 2018 bolo vidieť reálny výkon terajšieho ministra dopravy. Predchádzajúci ministri nechali na stole Árpadovi Érsekovi množstvo “časovaných mín” ( podpísaná, ale nedotiahnutá zmluva na obchvat… Čítať viac.

 • PARÓDIA NA EČV PRE BRATISLAVU

  Pred pár mesiacmi sme s ďalšími kolegami z SaS v NR SR predkladali návrh novely zákona, aby nebolo potrebné likvidovať tabuľku EČV pri zmene držiteľa vozidla a zápise do iného okresu. Pôvodný držiteľ vozidla by si ju po predaji vozidla nechal a namontoval na svoje nové vozidlo. Ušetrili by sme niekoľko stotisíc tabuliek ročne. Zároveň bolo predmetom zákona, aby ste si mohli prihlásiť vozidlo kdekoľvek a evidencia vozidiel podľa okresov… Čítať viac.

 • POLITICKÉ ROZHODNUTIA V DOPRAVE PRINÁŠAJÚ HORIACE VLAKY

  V posledných dňoch sme svedkami 6 nehôd vlakov spoločnosti ZSSK, nášho “národného dopravcu”. Vlaky zadarmo a dotácie do politicky motivovaného spustenia stratových IC vlakov priniesli smutné dôsledky v podobe technického zlyhania, aké si Slovensko nepamätá. Dôsledkom toho, že sa cez dopravu robí sociálna politika, chýbajú peniaze na pravidelnú údržbu vlakových súprav a je zatiaľ len šťastím, že sa to zatiaľ obišlo bez zranení prepravovaných osôb, prípadne strát na životoch. V normálnych… Čítať viac.

 • REKREAČNÉ POUKAZY Z DIELNE SNS

  Nie sú ani sociálne a už vôbec nie systémové. Naopak, silne lobistické. Na dovolenku tých, čo zo zákona na to právo mať budú sa budú cez svoje dane a odvody skladať tí zamestnanci, ktorí na to zákonný nárok mať nebudú. A lobistické, lebo, ak nepodnikáte v cestovnom ruchu, máte smolu. Budete sa svojimi povinnými platbami podieľať na “pomoci” tým, ktorí podnikajú v cestovnom ruchu.. viac v priloženom videu z diskusie… Čítať viac.

 • ŠPORTOVÝ DEŇ SaS V BANSKEJ BYSTRICI SA VYDARIL

  Leto 2018 pomaly končí. A a s ním aj “parlamentné prázdniny”. Preto úvodzovky, lebo aj leto sme využili na množstvo stretnutí s občanmi, či už na akcii #Motosas alebo na rôznych iných regionálnych aktivitách uvedených tu #sasvregionoch. Bolo to mnoho inšpiratívnych stretnutí a určite budeme podobné akcie organizovať aj v lete 2019. A som veľmi rád, že sa vydarila aj táto športová akcia v Banskej Bystrici, v mieste mojho bydliska, ktorá prilákala mnoho… Čítať viac.

 • ŠPZ NA DRŽITEĽA NEBUDÚ!

  Aspoň nie dovtedy, kým náš návrh neskopíruje ministerka vnútra a predloží ho ako vládny návrh a koalícia si ho potom schváli. Ako sa to už stalo niekoľko krát predtým s opozičným návrhom. Naďalej budeme do smetí vyhadzovať státisíce tabuliek ŠPZ do odpadkov a kupovať úplne zbytočne nové, za 33eur. Koho zaujíma hlasovanie, tu je link. Milo ma prekvapil poslanec SMERu, Juraj Blanár, hlasoval ZA. Naopak, nemilo ma prekvapili poslanci ĽSNS-Kotleba,… Čítať viac.

 • ŠPZ NA DRŽITEĽA VOZIDLA

  14.7 sme s kolegom, Radoslavom Pavelkom,  predstavili novelu zákona o cestnej premávke. Náš návrh spočíva v tom, že ŠPZ bude prenositeľná na každé Vaše ďalšie vozidlo. Aj pri zmene okresu. A pri kúpe nového auta si toto môžete zaregistrovať na hociktorom dopravnom inšpektoráte. Napríklad hneď v meste, kde vozidlo kúpite. Vzhľadom k tomu, že máme elektronickú evidenciu vozidiel, príslušnosť ŠPZ k trvalému bydlisku, alebo sídla firmy nemá opodstatnenie. Výsledkom takejto… Čítať viac.

 • SPOLUPRÁCA PARLAMENTNÝCH VÝBOROV.

  Spolu s kolegami z Výboru pre hospodárske záležitosti sme navštívili našich parlamentných kolegov v poľských Katowiciach z Výboru pre infraštruktúru. S Poľskom máme len 3 hraničné prechody bez obmedzenia. Ostatné sú len pre osobné automobily, resp vozidlá do 7,5t. Na slovenskej strane sme v omeškaní hlavných diaľničných ťahov, D3 a R4. Diskusia s kolegami a vzájomné porovnávanie rýchlosti budovania infraštruktúry nám nastavilo zrkadlo o tom, ako sme za ostatných 8 rokov… Čítať viac.

 • PRAKTIKY NÁRODNEJ DIAĽNIČNEJ SPOLOČNOSTI

  Výkup pozemkov pod diaľnicu je bežná vec pred výstavbou. Niekedy ale treba vykúpiť aj pozemky pre chránené druhy vtáctva, ktorých územia sa výstavbou obsadia. A po výkupe, resp. vyvlastnení ostanú ornou pôdou. Tak ako pred vyvlastnením. Logicky by teda NDS mala za takéto pozemky platiť cenu ako za ornú pôsu a nie cenu stavebných pozemkov. Podali sme trestné oznámenie, vyšetrovanie prebieha a NDS v takýchto praktikách pokračuje napriek tomu ďalej…. Čítať viac.

 • DOPRAVCOVIA TO NEMAJÚ ĽAHKÉ

     V Bruseli sa v nasledujúcich týždňoch bude rokovať o tom, čo bude posudzované ako vysielanie pracovníkov a čo nie. A aké podmienky majú takí dopravcovia plniť. A hoci sme pri vstupe do EÚ deklarovali všetci spoločne, že základom fungovania EÚ sú 4 princípy: voľný pohyb kapitálu, pracovnej sily, tovaru a služieb, niektorým krajinám “starej” Európy začína vadiť, že naši dopravcovia podnikajú na “ich” trhoch a zavádzajú svojvoľne rôzne administratívne prekážky… Čítať viac.

 • CTRL-C a CTRL-V, ALEBO AJ PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE NOVEJ VLÁDY

    Tak nejako sa dá pomenovať to, čo nám nová vláda Petra Pellegríniho predložila. Ani len takú námahu si nedali, aby aktualizovali základné dáta. Napríklad to, že diaľnica z Bratislavy do Košíc bude v roku 2020… Viac v priloženom videu

 • NOVÉ KRIŽOVATKY NA D1 : OTÁZKY A ODPOVEDE

    Vzhľadom k tomu, že okolo výstavby dvoch križovatiek pred Bratislavou, križovatky Triblavina a križovatky D1/D4 je veľa nezodpovedaných otázok, rozhodol som sa zvolať na dnes zasadnutie Komisie pre Dopravu a výstavbu pod Výborom NRSR pre hospodárske záležitosti. Pozvanými hosťami boli zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby, NDS, BSK a odborníkov v doprave. V najbližších mesiacoch a rokoch má prebiehať výstavba uvedených križovatiek. Problémom však je, že sa tu uskutočňujú zmeny,… Čítať viac.

 • OMYL PRI KÚPE DIAĽNIČNEJ ZNÁMKY SA MUSÍ DAŤ VYRIEŠIT

    Množstvo motoristov má svoje negatívne skúsenosti s tým, aký má dnes prístup Národná diaľničná spoločnosť, keď sa pomýlite pri nákupe v EČV. Požiadal som ministra dopravy, aby sa vyjadril, čo s týmto problémom, keď fakticky nemáte šancu svoju chybu na druhý deň napraviť, hodlá urobiť. Tu je jeho odpoveď. Som presvedčený, že je to málo. Ak v prípade internetových nákupov môžte dnes kúpnu zmluvu ukončiť a tovar vrátiť, musí… Čítať viac.

 • ZÁKON O STK SA PREKLADÁ O ĎALŠÍ MESIAC

    Tak opäť, ako už niekoľko mesiacov, sa koalícia nevie dohodnúť, či liberalizáciu staníc STK pustiť, alebo nie. Hlasovanie o tomto zákone preložila o mesiac. Pôvodne, ministerstvom dopravy navrhovaná liberalizácia sa počas rokovania výborov tak oklieštila, že ňou už ani nie je. O tom viac vo videu. Rukojemníkmi nie sú ale tí, čo si stanicu STK chcú otvoriť, ale motoristi, ktorí už dávno mohli platiť nižšie pokuty. Taký bol náš… Čítať viac.

 • Návrh na 365-dňovú diaľničnú známku hlasovaním neprešiel

    Dnes (utorok 12.12.2017) plénum neschválilo náš návrh, či má rok (“obrazne”) 365 dní, alebo nie. To v súvislosti s platnosťou ROČNEJ diaľničnej známky. Lebo faktom je, že aj keď si ju dnes kúpite, vždy platí maximálne do januára nasledujúceho roka, nie skutočných 365 dní. Obavy ministerstva z toho, že by mohol nastať výpadok vo výnosoch, ak by platnosť ročnej známky bola naozaj rok, som sa pokúsil vysvetliť v analýze,… Čítať viac.

 • ROZPOČET 2018 : MINISTER DOPRAVY REZIGNOVAL NA SVOJ REZORT

    Inak sa ani nedá nazvať to, čo môžu očakávať motoristi a všetci občania Slovenska vo vzťahu k zlepšeniu stavu cestnej a železničnej infraštruktúry. A dopravných služieb na nej. Nie, vážení občania, nezlepší sa to, naopak, ešte zhorší. Na rozvoj cestnej infraštruktúry šlo v roku 2017 400 mil. EUR. Čo bolo žalostne málo. A v roku 2018? Ešte menej, len necelých 350 mil. EUR. Som presvedčený, že dôvodom je to,… Čítať viac.

 • BEZPEČNOSŤ STAVIEB NAĎALEJ OTÁZNA

    Za pár dní to bude 5 rokov, čo na stavbe diaľničného mosta v Kurimanoch zahynuli 4 ľudia a ďalších 14 bolo vážne zranených, z nich niektorí trvale. To však odvtedy nebola jediná havária stavby v SR pred jej kolaudáciou. Za tých 5 rokov nebolo schopné ministerstvo dopravy prísť s návrhom, ktorý by mohol výrazne znížiť pravdepodobnosť takýchto havárií. V rámci práce vo Výbore pre hospodárske záležitosti som zorganizoval niekoľko… Čítať viac.

 • NÁVRHU O UVOĽNENÍ DLHOVEJ BRZDY NEVERÍME

     Neveríme, že smeráckym poslancom ide úprimne o uvoľnenie peňazí na výstavbu diaľnic. Zo zoznamu viac ako 1000 km, na ktoré chcú zadĺžiť ďalšie generácie, nie je pripravených ani len 10 km na to, aby do dvoch rokov mohlo byť vypísané výberové konanie na zhotoviteľa. Teda nie je o čom toto riešiť teraz. Čistý populizmus pred župnými voľbami. Lebo chodiť po námestiach a hlásať, že “my chceme ale opozícia nie”,… Čítať viac.

 • MINISTERSTVO DOPRAVY SA PREBUDILO……KONEČNE

   Už na januárovej schôdzi sme navrhovali zníženie drakonických pokút, ak nestihnete dátum kontroly STK a EK. Dnes by už náš návrh bol účinný a motoristi by tak neplatili 165 EUR za čo len jeden deň omeškania. Ale oveľa menej. Lenže to by musela táto vládna koalícia uznať, že s dobrými návrhmi prichádzame z opozície oveľa skôr ako oni. Tak ho zamietli. A dnes prišli prakticky s identickým návrhom. Bohužiaľ, účinným… Čítať viac.

 • MOTOSAS 2017

    Spojili sme prácu, záľubu a dobré skutky. Viac ako 1500 km s priateľmi SaS, členmi a kolegami, poslancami. Navštívili sme veľa obcí, zorganizovali brigády, dali guláš, podiskutovali s občanmi a aj pomohli deťom v náhradných rodinách. Celkom 5 dní strávených veľmi príjemne a s dobrým pocitom, že Slovensko je krásna krajina a že v ňom žije veľa srdečných ľudí. Bolo super, boli sme výborný tím a som veľmi rád,… Čítať viac.

 • HROZIACI MASAKER VEREJNÝCH FINANCIÍ V PLÉNE NRSR

    Na konci septembrovej schôdze predložili poslanci SMERu návrh na uvoľnenie dlhovej brzdy. Zjednodušene, chcú, aby sme sa zadĺžili viac ako sme. ALE ako? Dali do zoznamu 1037km diaľnic, na ktoré chcú bianko šek. Bez akéhokoľvek relevantného odôvodnenia a stanoviska ministerstva dopravy, či, ktoré, kedy a kde ich v akom profile potrebujeme. Pri cenách, za ktoré súčasný minister Érsek podpisuje zmluvy, 45 mil za 1 km to je bianko šek na… Čítať viac.

 • KURZY NA VODIČÁK MOHLI BYŤ JEDNODUCHŠIE A LACNEJŠIE

     Ale nebudú. Lebo sa tak rozhodla koaličná väčšina. V našom návrhu sme chceli vypustiť povinnosť robiť teoretickú výuku a záverečný test z teórie pri získavaní vodičského oprávnenia na ďalšiu skupinu, ak je táto zhodná s obsahom testu pre vodičské oprávnenie, ktoré už máte. Povinnosťou by bolo absolvovať len praktickú výuku a praktickú skúšku. Získanie VP by bolo jednoduchšie a predpokladám, aj lacnejšie. Okrem toho sme chceli zmeniť šikan pri… Čítať viac.

 • SME NAOZAJ BANÁNOVÁ REPUBLIKA?

    Ministerstvo dopravy chce za 3 pracovné dni zmeniť zákon o vyvlastňovaní pozemkov pre výstavbu diaľnic. Hoci sme už pred rokom a podpisom modelu PPP na obchvat Bratislavy, upozorňovali, že pred podpisom je potrebné pozemky vyvlastniť a dokončiť stavebné konania. A takto to odovzdať koncesionárovi a projekt PPP podpísať. Tak by sme sa vyhli všetkým možným dôsledkom možných zlyhaní týchto konaní. Nič. Len sme celý čas až do dnešných dní… Čítať viac.

 • JE ČAS PREVZIAŤ ZODPOVEDNOSŤ

    Obchvat Bratislavy. Smutný pamätník po exministrovi dopravy zo strany SIEŤ, Romanovi Brecelym, v súčasnosti už ani ministrovi, ani predsedovi SIETE a ani jej členovi. Na unáhlené podpisovanie PPP modelu sme upozorňovali niekoľkokrát. Aj na riešenia, počkať až vykúpime pozemky, až budú povolenia. Potom prípadne ten podpis na zmluvu dať. A tiež hľadať aj iné možnosti riešenia zápch v Bratislave. Nič nepomohlo. Neustále sme počúvali, predovšetkým od štátneho tajomníka, Viktora Stromčeka,… Čítať viac.

 • NIE KAŽDÝ MOTORISTA CHCE VYUŽÍVAŤ DIAĽNICE…

    Ale, vzhľadom k tomu, že sa niekedy takému úseku vyhnúť nedá, musí si známku kúpiť tak či tak. Na túto situáciu ma upozornil jeden motorista. Jazdí zo Žiaru nad Hronom do Zvolena. A bohužiaľ, diaľničnému úseku v okolí Budče v dĺžke cca 800m sa jednoducho nedá vyhnúť. Aj preto som žiadal ministra dopravy ešte v decembri 2016 o označenie takýchto úsekov ako “úsek bez úhrady”. Som rád, že sa… Čítať viac.

 • MONITOROVANIE OBČANOV JE LEGÁLNE

    Áno, to je záver  rozhodnutia Ústavného súdu SR z 10.5.2017. Je tomu rok, čo sme podali podnet na Ústavný súd vo veci protiústavnosti zákona o autoškolách. Za protiústavné považujeme sledovanie občana cez GPS, či je naozaj v učebni, resp. v automobile počas praktickej jazdy. Sledujeme pohyb ľudí cez satelit len preto, že si inšpekcie, ktoré toto majú kontrovať, neplnia svoje povinnosti tak, ako majú. Zákon schválila Ficova väčšina v predchádzajúcom… Čítať viac.

 • UBER VERSUS TAXISLUŽBA

    Máme riešenie na napätú a eskalujúcu situáciu na trhu v preprave osôb. Vláda a ministerstvá strkajú hlavy do piesku a tvária sa, že problém neexistuje. Taxikári sú enormne zaťažovaní byrokraciu, čo sa v reále premietlo vstupom mobilných aplikácií, ktoré párujú dopyt a ponuku v osobnej doprave, avšak na hrane zákona. Nedávne protesty taxikárov naznačujú, že ak sa problém nebude riešiť, konflikt bude narastať. Prichádzame z riešením. Našim návrhom odstraňujeme… Čítať viac.

 • “HODNOTA ZA PENIAZE” V KOŠI

    Inak sa totiž nedá hodnotiť reálne konanie ministra dopravy, Árpada Érseka. Navonok sa minister financií, Peter Kažimír tvári, ako je potrebné tento nástroj využívať a hodnotiť všetky veľké investície do infraštruktúry (projekty nad 40 mil. EUR). A volá po uvoľňovaní dlhovej brzdy. Lebo že nemáme peniaze na cesty. Na druhej strane, člen vlády, minister dopravy, ktorého sa presne tento problém týka, kašle na to. Už prehlásil, že obchvat Prešova… Čítať viac.

 • HARMONOGRAM VÝSTAVBY DIAĽNIC S OTÁZNIKMI

    Pred pár dňami som, aj z dôvodu ťažko uveriteľných termínov výstavby diaľničných úsekov na webe NDS a.s., požiadal ministra dopravy formou interpelácie o termíny výstavby jednotlivých diaľničných úsekov. Všetky diaľničné úseky sa totiž mali začať stavať do roku 2020. Každý súdny človek musel vedieť, že cca 15 mld. EUR dovtedy nezoženieme. Zhodou okolností práve v týchto dňoch spustila NDS novú stránku, na ktorej, čuduj sa svete, žiadne termíny výstavby diaľničných… Čítať viac.

 • Odpočet práce za 1. rok

   Je niečo viac ako rok odkedy som sa ujal mandátu poslanca NRSR. Pokladám za povinnosť informovať mojich voličov, ale predovšetkým voličov SaS o práci, ktorú som za prvý rok výkonu mandátu poslanca urobil. A možno to bude zaujímať aj tých, čo stranu SaS nevolili a zvažujú tak… LEGISLATÍVNA INICIATÍVA : Zmena zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave.  Určite si pamätáte prípad RegioJet a jeho linku B.Bystrica-Bratislava. To bol impulz pre túto zmenu…. Čítať viac.

 • DISKUSIA V TA3

    Záznam z nedeľňajšej (5.3.2017) diskusie s ministrom dopravy, Árpádom Érsekom na Ta3 na tému diaľničných známok, obchvatu Bratislavy, obchvatu Prešova a ďalšieho rozvoja dopravnej infraštruktúry v SR.  Naša časť od 1:20…nech sa páči. http://www.ta3.com/clanok/1101119/30-minut-s-belom-bugarom-praca-versus-kvalifikacia-dohra-v-kauze-cisty-den-jasle-po-novom-problemy-s-pokutami.html

 • HRA NA DOBRÉHO A ZLÉHO MINISTRA

    Takto vnímame ostatné vyjadrenia ministra dopravy, Árpada Érseka a ministra financií, Petra Kažimíra v kauze “prešovský obchvat”. Jeden sa hrá na záchrancu Prešovčanov, druhý obhajuje svojich ľudí z útvaru Hodnota za peniaze na MF a chystá sa otvoriť diskusiu k väčšiemu zadĺženiu nás všetkých. Roky sa plytvá pri výstavbe diaľnic a popri tom sa zanedbávala existujúca cestná sieť ciest 1.tr. Zato motorista bol a je žmýkaný stále viac. Žiadame… Čítať viac.

 • MAL BY SA ŠTÁT STARAŤ O CESTY II. A III TR?

    V NRSR práve rokujeme o zákonoch na zrušenie VÚC. Jeden z nich sa zaoberá ( v prípade zrušenia VÚC) presunom starostlivosti o cesty II. a III. tr. z VÚC na štát. Kedysi VUCky, dnes štát vyberie na dani z motorových vozidiel ročne cca 140 mil. EUR. Tieto idú samosprávnym krajom na financovanie svojich potrieb a tie ich predovšetkým investujú do údržby a opráv im zverenej cestnej siete, teda na… Čítať viac.

 • ZRUŠME LIKVIDAČNÉ POKUTY ZA STK A EK

    V piatok 3.2. som predniesol náš návrh na zmenu zákona, na základe ktorého je v súčasnosti vlastník vozidla automaticky pokutovaný, ak nestihol vykonať na svojom vozidle technickú a emisnú kontrolu včas. Tá pokuta je dnes vo výške 330 EUR, čo je likvidačné a podľa nás nemorálne. Nevravíme, že by nezodpovední vlastníci pokutovaní nemali byť, avšak nie takto. Náš návrh spočíva v tom, že ak vlastník vozidla do 15 dní… Čítať viac.

 • 1. FEBRUÁR 2017: ČIERNY DEŇ V DOPRAVE SR

    Dnešným dňom vstupujú do platnosti dva fakty. Bohužiaľ, ani jeden nieje pozitívny pre občanov SR. Od dnes si všetci riadne priplatíme pri zmene držiteľa motorového vozidla na dopravných inšpektorátoch a dnešný deň je zároveň dňom, kedy už na linke Košice-Bratislava neuvidíme rýchliky RegioJet. K registračným poplatkom sme predkladali novelu zákona a neskôr aj pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu. Valec, ktorý sa rozhodol žmýkať motoristov naše návrhy zmietol zo stola…. Čítať viac.

 • ZSSK AKO HASIČ ROZMARU ANDREJA DANKA

    Ak sa chcel minister dopravy vyhnúť 1. februára škandálu, keď by tisíce cestujúcich nemalo ako cestovať, musel niečo vymyslieť. Hasiť rozmary Andreja Danka, ktorý sa rozhodol skoncovať so žltými vlakmi bude nakoniec štátna ZSSK. Spustením “kvázi” IC vlakov, ktoré budú v podstate stáť tam, kde už prevádzkované a dotované rýchliky zadarmo. A tak si bude sama ZSSK v dvoch módoch “kradnúť” cestujúcu klientelu. A kto tie ďalšie 2 milióny… Čítať viac.

 • KOLABORATÍVNA EKONOMIKA A ELEKTROMOBILITA

    To boli dva hlavné body programu zasadnutia troch komisií Výboru NRSR pre hospodárske záležitosti, ktoré sa uskutočnilo 24.1 . Aplikácie kolaboratívnej ( alebo inak známej zdieľanej ) ekonomiky predbehli na Slovensku legislatívny proces a je najvyšší čas urýchlene na tento proces reagovať. Nie ešte viac REGULOVAŤ už preregulovaný trh. Bohužiaľ, z diskusie vyplynulo, že práve z ministerských miest je cítiť neustále pocit potrebnosti ochraňovať spotrebiteľa, aj keď prax ukazuje,… Čítať viac.

 • ZMEŠKANIE KONTROLY STK a EK BY NEMALO ĽUDÍ ZRUINOVAŤ

     Možno aj Vám sa stalo, že ste nestihli pre rôzne dôvody podrobiť svoje vozidlo kontrole STK a EK včas. Dnes Vám v takom prípade príde automaticky pokuta 165 EUR za každý z týchto priestupkov. Teda spolu 330 EUR. Áno, dá sa na webe ministerstva vnútra nastaviť notifikácia, nie každý, predovšetkým starší človek, je však tak počítačovo gramotný, aby to dokázal. Nevraviac o tom, že mnohí z nich vôbec PC… Čítať viac.

 • LETISKÁ SR SÚ NA TOM ZLE, NIEKTORÉ VEĽMI ZLE

     Dnes sme prerokovali Súhrnnú výročnú správu SR za rok 2015. V SR má štát cez ministerstvo dopravy svoj podiel celkovo v 6tich letiskách ( Sliač, Poprad, Žilina, Piešťany, Bratislava, Košice). Z nich 4 vyrábajú straty, najväčšie, letisko Bratislava. Hneď za ním, je letisko Pešťany. Bratislavké je zaťažené vysokými odpismi a dosahuje prevádzkové zisky. Oveľa horšie je na tom piešťanské letisko. A nie je to prvý rok. Tomu hrozí, že… Čítať viac.

 • ZMENY V POPLATKOCH ZA ROZVOJ ŽIADEN ROZVOJ NEPRINESÚ

     Dnes schválila koaličná mašinéria zmeny v zákone o poplatku za rozvoj. Urobila zo zákona “mačkopsa”. Zo zlého zákona, ktorý sme mohli vyčistiť a dať obciam právomoci, odstránila výnimky, ale zaviedla iné a ešte exotickejšie. Tvrdí, že dáva mestám kompetencie, ale berie im ich na inom mieste, kde obciam “zakazuje” poplatok vyberať, ak by aj chcela. To, čo sme navrhovali my, je zrejmé s priloženého videa. Neprešiel ani jeden návrh. Dokonca… Čítať viac.

 • LETISKO PIEŠŤANY SI ZASLÚŽI NAŠU POZORNOSŤ

     V piatok som sa spolu s kolegyňou Renátou Kaščákovou  zúčastnil poslaneckého prieskumu na piešťanskom letisku. Situácia je tu napätá a ak nepríde k okamžitej krátkodobej pomoci spoločnosti Letisko Piešťany a.s., hrozí jej likvidácia, alebo konkurz. Teda strata niekoľko desiatok pracovných miest, strata licencie na služby v leteckej doprave a rozpredaj stavieb a pozemkov s rozlohou cca 140 ha za neúmerné nízke ceny. A to len preto, že bývalí štátni nominanti… Čítať viac.

 • POZRELI SME SA NA ROZPOČET 2017 V DOPRAVE

      V pléne NRSR práve rokujeme o štátnom rozpočte. Ja som si podrobne preštudoval tú časť, ktorá sa venuje doprave. Tento rezort má na rok 2017 k dispozícii 2,15 mld. EUR. Za takýto balík sa dá urobiť veľa užitočného, ale dá sa aj plytvať. Bohužiaľ, žiadne nové vízie v ňom nenájdeme. Nejasné financovanie diaľnic, podfinancovaná údržba a opravy ciest 1.tr. ktoré sú v katastrofálnom stave, plytvanie na správe železničnej… Čítať viac.

 • DAŇ Z PREVODU VLASTNÍCTVA MOTOROVÉHO VOZIDLA SCHVÁLENÁ

      Áno, bohužiaľ, je tomu tak. Dnes sme sa posledný krát pokúsili o návrat k zdravému rozumu a podali sme pozmeňovací návrh k vládnemu o tom, koľko by mali motoristi zaplatiť za zápis vozidla na dopravnom inšpektoráte. Viac vo videu. V skratke, vláda FICO III. musela prikročiť k zmene vlastného zákona, keď zaťažila v roku 2012 prvé prihlasovanie vozidla poplatkom, ktorý vyplýval z výkonu motora. A ktorý bol rovnaký… Čítať viac.

 • PROGRAMOVÁ KONFERENCIA SaS 2016

    Som rád, že sme stranou, ktorá chce presvedčiť občanov Slovenska o tom, že nie volebná šou, ale volebný program a vízie by mali byť to, čo dajú tejto krajine a ľudom v nej nádej na lepšiu budúcnosť. Programová konferencia, ktorú sme mali tento víkend a na ktorej sme predstavili naše priority ma v tom utvrdila. V tímlídroch máme ľudí, ktorí sú nielen odborníci vo svojej oblasti, ale aj výborný… Čítať viac.

 • HORLIVOSŤ V POKUTOVANÍ MÔŽE PARALYZOVAŤ ÚRADY

  Niekoľkokrát sme v minulosti upozorňovali na nedostatky zákona o diaľničnej známke. A navrhovali sme aj zmeny, ktoré by motoristi privítali. Aby to bol zákon moderný a flexibilný. A nielen elektronická forma nálepkovej formy. Okrem toho sme v nich riešili dieru v tomto zákone, týkajúcu sa platnosti ročnej známky. Parlamentná matematika však nepustí a ani to nám poslanci koalície nepodporili. Tá diera v zákone teraz dobehla ich vlastných ministrov. A to je dôvod, prečo dnes opäť, vzhľadom k okolnostiam na ňu… Čítať viac.

 • NOVÝ ROKOVACÍ PORIADOK NRSR POŠKODÍ NÁS VŠETKÝCH

       V stredu 26.10. schválila vládna koalícia nové znenie rokovacieho poriadku, ktorým sa riadia schôdze NRSR. Jeho hlavné zmeny spočívajú v obmedzení času vystúpenia poslancov, zákaze používať vizuálne pomôcky, zákaze fotenia a nahrávania atď… Mediálne toho na túto zmenu odznelo mnoho. Osobne mi vadí najviac tá časť, podľa ktorej má člen vlády viac práv na svoje vystúpenia, ako poslanec, volený vo voľbách. Členovia vlády, teda ministri a predseda vlády… Čítať viac.

 • Diskusia s ministrom dopravy

       V piatok 21.10. som sa zúčastnil prvej diskusie s nedávno vymenovaným ministrom dopravy, Arpádom Érsekom. Na 5 tém sme mali 30 min. Diaľničné známky, obchvat Prešova, budúci rozvoj dopravy SR, spustenie IC vlakov a stavebný zákon. Škoda, že sme mali len 30 min, nabudúce to snáď bude viac. Koho zaujíma, nech sa páči link na reláciu: http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1175/543808

 • DOBRÁ SPRÁVA PRE CYKLISTOV

  19.10  sme 113-timi hlasmi schválili zákon, ktorý umožní cyklistom dať si jedno-dve pivá. Bez toho, aby tak porušili zákon o cestnej premávke. Nie však všade. Ale len v intraviláne obce a mimo obce len na cyklo cestách. Som presvedčený, že toto kompromisné riešenie poteší veľa športovcov, ktorí vedia ako chutí po športovom výkone dobre vychladené 🙂 V minulosti takýto návrh predkladali naši poslanci aj poslanci iných, vtedy opozičných strán. Dnes sa to… Čítať viac.

 • POPLATOK ZA ROZVOJ AKO HON NA DEVELOPEROV

    Od 1. novembra nadobudne účinnosť zákon o poplatku za rozvoj. Zákon, ktorý má toľko nedostatkov, že vzhľadom k termínu, od kedy má platiť sme navrhli ho zrušiť úplne. Od 1. novembra teda, ak si mestá schvália VZN o jeho výbere, môžme sa “tešiť” na jeho dôsledky. Lebo nie developeri budú tí, ktorých to postihne, ale tí, ktorí si budú v novostavbách kupovať byty. Alebo investori, ktorí budú do miest… Čítať viac.

 • ZASTAVME VIZUÁLNY SMOG

    Na IX. schôdzi Národnej Rady SR sme do pléna predložili, okrem iných návrhov, aj novelu stavebného zákona, ktorá by mestám a obciam dala právomoc rozhodovať o tom či na svojom území chce bilboardy, resp. iné reklamné stavby . Ak áno, tak kde a za akých podmienok.  Hoci v pléne sedí niekoľko, dokonca možno desiatky starostov a primátorov, náš návrh neprešiel. Parlamentná matematika nepustí… Koho zaujíma, o čo nám išlo,… Čítať viac.

 • KONTAKTNÉ MIESTO V BB NA NOVEJ ADRESE

     5 septembra začínajú opäť rokovania NRSR. A od tohto istého dátumu sme v Banskej Bystrici zmenili aj adresu kontaktného miesta SaS. Od pondelka nás nájdete už v samotnom centre mesta, na Dolnej ulici č.16. Na tejto adrese je nové sídlo kancelárie europoslanca, Richarda Sulíka a zároveň kontaktné miesto mňa, ako poslanca NRSR. Moju asistentku tu osobne nájdete každý pracovný deň v čase od 13-15 tej hod. Kancelária je na… Čítať viac.

 • PLNENIE ŠKODY Z PZP BEZ AMORTIZÁCIE

    Nie je určite príjemné, ak Vám niekto spôsobí škodu na motorovom vozidle. A ste v tom nevinne. Ibaže podľa v súčasnosti platného zákona, dostanete plnenie “v hodnote spôsobenej škody”. To znamená, že ak mate staršie vozidlo a toto Vám opravia a dajú nové dielce, musíte znášať rozdiel. Teda amortizáciu. Hoci ste nehodu nespôsobili, vzniká Vám problém. Áno, mnoho vodičov to rieši následne cez havarijnú poistku. Nie všetci, predovšetkým sociálne… Čítať viac.

 • ZASTAVME “POPLATOK ZA ROZVOJ” !!!

     Aj vám zdá niečo divné na názve zákona : Zákon o miestnom poplatku za rozvoj? Tak my nie, že budeme rozvoj podporovať, my ho zákonom zaťažíme poplatkom. Pôvodným zámerom iniciátorov tohto zákona bolo vytvoriť transparentné prostredie pri financovaní infraštruktúry. To sú tie tzv vyvolané investície, ktoré mestá dnes žiadajú od investorov za účelom napríklad vybudovania križovatky, kruhového objazdu a podobne. Ibaže, investorom ( a v konečnom dôsledku kupujúcemu, napr byt)… Čítať viac.

 • PLYNULOSŤ PREMÁVKY A BEZPEČNOSŤ CYKLISTOV

    To sú len niektoré z cieľov, ktoré chceme dosiahnuť návrhom novely zákona o cestnej premávke, ktorú s kolegami predkladáme na septembrovú schôdzu NRSR. Aké konkrétne návrhy v novele predkladáme ?1. Možnosť odbočiť vpravo na červenú. Je mnoho krajín, kde to funguje niekoľko rokov a pomáha to plynulosti premávky.2. Ustanovujeme min vzdialenosť motorového vozidla od cyklistu 1,5m.3. Navrhujeme, aby EČV (alebo po starom ŠPZ) boli vydávane na držiteľa, nie na… Čítať viac.

 • CHCEME UPRATAŤ BILBOARDY

         Na Slovensku sa asi ťažko nájde niekto, komu sa páči reklamný smog v mestách v podobe bilboardov. Takmer nevidieť architektúru, prírodu a to nevravím o potrhaných a inak znehodnotených kusoch, ktoré špatia naše okolie. Stavebný zákon dnes definuje podmienky umiestnenia reklamných stavieb. Ale to sa týka len technických požiadaviek (dopravné podmienky, vzdialenosť od podzemných sietí a podobne). Ak takáto reklamná stavba tieto technické požiadavky podľa stavebného zákona… Čítať viac.

 • ZÁVAN TOTALITY V NRSR

        Táto plachta je prosím pekne podľa Andreja Danka, predsedu NRSR dôvod na prerušenie schôdze, na ktorej čelí odvolaniu jeden z úradníkov vlády. Vraví sa, daj človeku moc a zistíš, čo je zač. Predseda najvyššieho ústavného orgánu sa začína prejavovať. V zákone o rokovacom poriadku NRSR sa nepíše nič o zákaze použitia akýchkoľvek vizuálnych prostriedkov. Napriek tomu, predseda parlamentu si dovolil takýmto nehoráznym spôsobom zasiahnuť do práce voleným… Čítať viac.

 • OBROVSKÉ REGISTRAČNÉ POPLATKY ZA PRIHLÁSENIE VOZIDLA OSTÁVAJÚ V PLATNOSTI

       21.6  som predložil návrh, aby registračné poplatky pri prihlasovaní motorového vozidla na Dopravnom inšpektoráte boli vo výške 33 EUR, ako to bolo v minulosti. V súčasnosti je ich výška nastavená podľa výkonu motora. A pri niektorých vozidlách takmer 3000 EUR!! Naozaj nechápem, akú pridanú hodnotu získa takýto držiteľ vozidla. Ale tak to už u nás chodí. Schovať do zákona o poplatkoch, ktoré majú odzrkadľovať administratívnu náročnosť daného úkonu,… Čítať viac.

 • 1. ZASADNUTIE KOMISIE PRE DOPRAVU, VÝSTAVBU A CESTOVNÝ RUCH

       20 júna 2015 zasadala prvý krát v tomto volebnom období Komisia pre dopravu, výstavbu a cestovný ruch, ktorá je zriadená Výborom NRSR (VHZ). Na stretnutí, ktoré som ako jej predseda viedol, sa zúčastnila aj predsedkyňa VHZ, Jana Kiššová, ďalší poslanci, členovia VHZ a aj zástupkyňa ministerstva dopravy. Cieľom tohto stretnutia bolo vzájomne sa zoznámiť s členmi, odborníkmi v oblastiach, ktoré spadajú pod rezort ministerstva dopravy. Ale tiež vypočuť… Čítať viac.

 • HASENIE PROBLÉMU, BEZ PRIDANEJ HODNOTY

      Tak sa dá charakterizovať vládny návrh zmeny zákona o elektronických diaľničných známkach, ktorý dnes predstavil v NR SR minister dopravy, Roman Brecely. Ak by na predchádzajúcej schôdzi koaličná mašinéria podporila náš návrh, dnes sme mohli rokovať už v 2. čítaní a platnosť zmien zákona mohla byť oveľa skôr. A motoristi mohli byť kľudnejší. Bohužiaľ, nie to rozhoduje, aký je obsah, ale kto novelu navrhuje. Pre mňa, ako nováčika… Čítať viac.

 • R3 MARTIN-ZH ALEBO R1 RUŽOMBEROK-BB

       To sú dve varianty rýchlostných ciest cez Slovensko na účel tranzitu sever-juh. Variant R3 je súčasťou základnej transeurópskej diaľničnej siete TEN-T. A tiež prioritou strategického plánu rozvoja dopravy SR. A aj súčasťou záväzkov v rámci Operačného programu integrovaná infraštruktúra, ktoré sme sa zaviazali plniť. Pričom dokončenie základnej siete sa očakáva najneskôr do roku 2030. Variant R1 je súčasťou súhrnnej siete TEN-T, teda v nižšej priorite. To sú fakty…. Čítať viac.

 • KONTROLNÉ FUNKCIE VÝBORU NRSR V PRAXI

      V tieni odvolávania ministra vnútra sme dnes mali rokovanie Výboru NRSR pre hospodárske záležitosti. Pre informáciu tých, ktorí možno nepoznajú kompetencie výborov podľa zákona: “Výbory majú právo zákonodárnej iniciatívy (oprávnene predkladať návrhy zákonov), na svoje schôdze môžu pozývať členov vlády, vedúcich iných orgánov štátnej správy a generálneho prokurátora a vyžadovať od nich správy, vysvetlenia a potrebné podklady”. Okrem iných bodov, vrátane pripravovaných nariadení EÚ, sme rokovali o 3 návrhoch… Čítať viac.

 • BLIŽŠIE K BYSTRIČANOM. OD 31.MÁJA UŽ OFICIÁLNE.

    Od 31. mája 2016 ma môžete kontaktovať už aj osobnou návštevou v kancelárii SaS v Banskej Bystrici na Hornej Striebornej č. 17. Konkrétne v čase od 13:00 hod do 15:00 hod každý pracovný deň tu nájdete moju asistentku. Bude pripravená zodpovedať Vaše otázky, môžete u nej nechať podnet, alebo sa len tak zastaviť a zobrať si náš saskársky magazín, “SaS pre Vás”. Toto je zároveň miesto, kde som Vám… Čítať viac.

 • MONITOROVANIE ÚČASTNÍKOV KURZOV V AUTOŠKOLÁCH JE NEPRÍPUSTNÉ – PODALI SME PODNET NA ÚSTAVNÝ SÚD

         Novela zákona o Autoškolách určuje všetkým autoškolám, aby boli do konca novembra 2016 vybavené monitorovacím zariadením na kontrolu účasti na kurzoch. Ak si autoškoly toto nezabezpečia, skončia. Tieto zariadenia cez GPS majú zbierať také údaje, ako je meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a miesto narodenia. A tieto dáta uchovávať. Tam kde zlyháva kontrola, inšpekcia, štát nasadí GPS sledovanie. Toto je neakceptovateľné a je to v rozpore s Ústavou… Čítať viac.

 • NEISTOTA S DIAĽNIČNÝMI ZNÁMKAMI TRVÁ AJ NAĎALEJ

          Hoci by nemusela. Včera som predložil návrh zmeny zákona o diaľničných známkach. V priloženom videu opisujem 6 hlavných nedostatkov v súčasnosti platnom zákone. A samozrejme naše návrhy. Žiadna politika, návrhy, ktoré pomôžu ľudom a nijako nezaťažia štátny rozpočet. A ako dopadlo hlasovanie? Nech sa páči link:http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx… …no nebudem vás napínať, aj keď žiaden poslanec vládnej pravo-ľavej koalície nepripomienkoval tento návrh, asi tušíte, ako hlasovanie dopadlo. A vodiči… Čítať viac.

 • PODPIS ZMLUVY NA OBCHVAT POVAŽUJEME ZA UNAHLENÝ

  Sme presvedčení, že neboli využité všetky možnosti, ako vyriešiť problémy s dopravou v Bratislave. Viac v oficiálnom stanovisku SaS. http://www.strana-sas.sk/sas-hodnoti-podpis-zmluvy-na-financovanie-obchvatu-bratislavy-formou-ppp-kriticky/4760

 • ÚRAD VÚC OSTÁVA AJ NAĎALEJ PÁNOM TRHU V AUTOBUSOVEJ DOPRAVE

  Určite si mnohí pamätáte, ako dlho trval boj súkromnej firmy RegioJet s “veternými mlynmi” byrokratickej mašinérie úradov VÚC keď chcela spustiť prevádzku komerčnej linky z BB do BA. Po rôznych odvolacích konaniach sa jej to nakoniec podarilo a dnes už túto linku využili tisícky ľudí. Spolu s kolegami z SaS sme pripravili návrh zmeny Zákona o cestnej doprave. Aby ten, čo chce zriadiť komerčnú linku a nechce od štátu nič, sa… Čítať viac.

 • SOM PROTI PLYTVANIU NA MODEL PPP ZA 1,9 MLD.EUR

    Suma 1,9 mld. EUR, ktorú máme v priebehu 30 rokov zaplatiť za obchvat je príliš vysoká, ak jej prínosom je pokles intenzity dopravy na najkritickejšom mieste, prístavnom moste len 13%. Zápchy tu budú naďalej a tieto splátky budú splácať ešte naše deti. Je to tak závažná vec, že som sa rozhodol vyzvať ministra dopravy, aby sa nenáhlil a zvážil ešte ďalšie možnosti. Nie som proti výstavbe R7 a ani… Čítať viac.

 • BRATISLAVSKÝ OBCHVAT A JEHO FINANCOVANIE

  Opäť s ministrom dopravy. Tentoraz k plánovanému modelu PPP na obchvat Bratislavy. Určite sme za riešenie dopravných problémov v Bratislave. Nie však bez ohľadu na to, koľko nás to všetkých bude stáť. 1,9 mld EUR je veľa za to, že znížime dopravnú intenzitu na prístavnom moste o 13%. Zápchy budú totiž existovať aj potom. A navyše, budú nám chýbať peniaze na ďalšie úseky po celom Slovensku. Viac vo videu: https://www.facebook.com/MiroslavIvan.sk/videos/1093267074029642/

 • DISKUSIA V SLOVENSKOM ROZHLASE S MINISTROM DOPRAVY

  Záznam z prvej diskusie s novým ministrom dopravy, Romanom Brecelym, uskutočnenej 6.5.2016. Len škoda, že trvala tak krátko. Obaja sme skonštatovali, že by bolo o čom aj na oveľa dlhší čas. Na takúto vecnú odbornú a nespolitizovanú debatu s ním vždy rád prídem. Zvukový záznam pod linkom: https://www.youtube.com/watch?v=eSAcJx6Dn4U&feature=youtu.be

 • IT TENDRE ZA 100 MIL. EUR TREBA ZASTAVIŤ

  Predchádzajúci minister dopravy, Ján Počiatek objednával tendre na Informačný systém výstavby a Atlas pasívnej infraštruktúry za takmer 100 mil EUR. Napriek tomu, že sám predtým predkladal Stavebný zákon, ktorý nakoniec stiahol. Je maximálnym plytvaním eurofondov za SW, ktorý bude postavený na legislatíve, ktorú ideme meniť. Nového ministra sme vyzvali žiadne zmluvy nepodpisovať. Naopak, žiadame o komplexnú správu o týchto tendroch na mimoriadnu schôdzu Výboru NRSR pre hospodárske záležitosti. Okrem tejto… Čítať viac.

 • 4. SCHÔDZA NRSR BUDE PLNÁ NÁVRHOV SaS

  Dnes sme predstavili 40 návrhov zákonov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Okrem toho tam máme ďalšie návrhy. O niektorých som už písal. Z tých 40 ani jeden nemá negatívny vplyv na rozpočet, naopak, ich schválenie by znamenalo výrazné zlepšenie podnikania a samozrejme zamestnávania. Teda nepriamo by to malo vplyv na dopyt po zamestnancoch. A ak je po niečom dopyt, zákonite sa zvýši cena. V tomto prípade cena práce, teda mzdy. Predseda… Čítať viac.

 • NÁVRH NA ZMENU ZÁKONA O DIAĽNIČNÝCH ZNÁMKACH SME PODALI

  Som rád, že aj minister dopravy priznal to, na čo sme my poukázali už dávno. A to, že zákon o elektronických diaľničných známkach je zlý a pokuty extrémne vysoké. A že predloží návrh na jeho zmenu. Pozorne budeme sledovať, aké konkrétne budú tie zmeny. My sme náš návrh už podali. A bude sa o ňom rokovať na májovej schôdzi NRSR. Ciele, ktoré našim návrhom sledujeme sú:1. Znížiť neprimerane vysokú pokutu2…. Čítať viac.

 • DOBA ĽADOVÁ

  Predstavte si, že si chcete na svojom dome vymeniť staré okná, za nové. Napríklad, v paneláku, staré drevené za plastové, s vysokým tepelným odporom a dvojsklom, ktoré Vám ušetria energiu. A vo Vašom meste je výrobca okien. A teraz si predstavte, že skôr, ako si tie okná objednáte inde, mimo Vášho mesta, musí Vám dať lokálny výrobca okien súhlas, že tak môžete urobiť. Divné? Áno. Ale takto nejako to je… Čítať viac.

 • 3. RIADNA SCHôDZA NRSR, KONIEC ILÚZII

  Veľmi skoro sa ukázalo, že nieje dôležité, čo, ale KTO to predkladá. Režim vlády FICO II. pokračuje. Predložili sme zákon o tom, aby si spoločenstvá vlastníkov bytov mohli vybudovať vlastné kúrenie a neboli odkázaní na súhlas centrálneho dodávateľa tepla. Takto to totiž v súčasnosti je! KOALÍCIA nepodporila a občania ostávajú rukojemníkmi teplárni naďalej. Hoci ani jeden z poslancov tejto prapodivnej koalície nevystúpil a neargumentoval…Navrhli sme zrušiť stratu SK občianstva, keď… Čítať viac.

 • VLÁDA TO OBHÁJILA

  Nakoniec, po viac ako týždni, to vláda obhájila. Získala dôveru 79 poslancov. Hlasoval som PROTI a vysvetlil som to v predchádzajúcich statusoch. Nie som nadšený. Ale toto je jednoducho realita, aj keď smutná. Ale to už nech vysvetľujú poslanci strany MOST a SIEŤ svojim voličom. Sklamaný som z dnešného vystúpenia ministra vnútra. Napriek snahám predsedu NRSR, pána Danka o nastolenie novej a slušnej formy diskusie v Národnej rade, Kaliňák rozmlátil… Čítať viac.

 • MINISTER DOPRAVY A JEHO PRVÉ DNI

  Prácu ministra dopravy ako poslanec opozičnej strany budem veľmi pozorne sledovať. Nie som zástanca politiky, že všetko, čo navrhne vládna koalícia, zamietneme. Dobré návrhy podporíme. A očakávame, že koalícia podporí tie naše. Motoristi čakajú, kedy konečne za svoje dane, ktoré platia do rozpočtu, budú opravené cesty a budované ďalšie. A cestujúci zas, kedy sa dôstojne, bezpečne a za zodpovedajúcu cenu dopravia z miesta na miesto. V blogu som zhodnotil prvé… Čítať viac.

 • KONGRES SaS

  23. apríla 2016 sa uskutočnil kongres SaS. Hlavnou témou bol rozvoj v regiónoch. V nasledujúcich mesiacoch bude veľa energie venované budovaniu štruktúr v regiónoch s cieľom viac sa s našimi voličmi stretávať a komunikovať osobne. Teším sa na osobné stretnutia v našej banskobystrickej kancelárii, kde by sme mali v krátkom čase mať stálu kontaktnú osobu. Viac z kongresu sa dočítate tu: http://domov.sme.sk/c/20145690/sas-zhodnoti-volebny-vysledok-chce-posilnit-regionalne-struktury.html?ref=trz

 • PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY NEPODPORÍM

  V mojom prvom vystúpení v NRSR som sa venoval hodnoteniu PVV, konkrétne, časti Doprava, Výstavba a Regionálny rozvoj. A zdôvodnil, prečo takýto vládny program nemôžem podporiť. Jeho hlavnými víziami je totiž podpora štátnych monopolov, stimuly vyvoleným a spustenie ďalších PPP projektov. A s takýmto plánom rozvoja Slovenska nemôžem súhlasiť. Viac v priloženom videu:  http://tv.nrsr.sk/videokanaly/osoba/7/Miroslav.Ivan?id=158425

 • Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti začal pracovať

  18. apríla sme mali prvé pracovné zasadnutia na Výbore pre hospodárske záležitosti. Vytvorili sme 3 odborné komisie a stal som sa predsedom jednej z nich. Komisie pre Dopravu, výstavbu a cestovný ruch. Teším sa na pracovné stretnutia s odbornou verejnosťou, teda dopravcami, zástupcami stavebnej komunity a všetkými, ktorí v tejto oblasti chcú prispieť k zlepšeniu legislatívy na Slovensku. Budem na výbor predkladať odporúčania komisie a presadzovať ich prijatie. Ak si… Čítať viac.

 • Dnes sme zložili sľub…

  Dnes sme sa, poslanci SaS, zložením sľubu, ujali svojho mandátu. Je nás 21 a budeme predkladať návrhy zákonov, ktoré vychádzajú z nášho volebného programu, ktorý bol vyhodnotený nezávislými autoritami ako najlepší. Verím, že získame pre ne podporu zo všetkých, pravicovo zmýšľajúcich strán. A zároveň, podporíme každý dobrý návrh, ktorý zlepší život na Slovensku a predloží ho ktorákoľvek iná politická strana. Prvé návrhy zákonov máme v pláne predložiť už na prvej… Čítať viac.

 • Ďakujeme

  Ďakujem všetkým, ktorí ste dali hlas strane SaS. Poctivo sme makali na volebnom programe, ktorí je dielom 17tich šikovných tímlídrov, odborníkov vo svojom odbore. Niekoľko týždňov sme cestovali po Slovensku a predstavovali kroky, ktoré chceme vykonať, ak budeme zvolení. Som nesmierne rád, že všetci títo odborníci sa do NRSR dostali. A k nim pribudli ešte ďalší. Je to pre nás česť a zároveň záväzok. Som presvedčený, že svoj hlas nebudete… Čítať viac.

 • Ponuka SaS pre motoristov

  Na daniach zaplatia motoristi 2 miliardy (do výstavby a údržby ciest ide menej ako 20%), odmenou sú pokuty vo výške 70 miliónov eur. Chápeme, že nemôže ísť všetko do výstavby ciest a tiež chápeme, že pravidlá a teda logicky aj pokuty musia byť. Napriek tomu si ich my chceme viac ceniť a z nášho programu vyberám: 1. Registračná daň späť na 33 eur (dnes až 3 tisíc) 2. Policajná kontrola… Čítať viac.

 • Kampaň SaS pokračovala na východe Slovenska

  Kampaň strany SaS pokračovala minulý týždeň na východe Slovenska. Ja osobne som bol v Prešove a v Košiciach. A môžem rád konštatovať, že záujem o diskusiu vo večerných hodinách je medzi voličmi veľký. A rovnako tak sú zaujímavé aj diskusie v našom stánku na námestiach. Zastavujú sa mladí, starší aj seniori a to je pre nás veľmi motivujúce. Niektoré otázky diskutérov prinášajú aj úsmevnú náladu. A to je na tejto… Čítať viac.

 • Registračné poplatky za autá sú v rozpore s pravidlami EÚ a štát ich Vám ich musí vrátiť

  Dnes sme mali tlačovú besedu k registračným poplatkov, ktoré platí každý, kto registruje vozidlo na Dopravnom inšpektoráte. Vyberanie tejto dane vo forme, v akej to dnes v zákone je, nieje  v súlade s pravidlami Európskej únie. Štát nesmie takúto daň vyberať za ojazdené vozidlá vo výške, v akej ju vyberá za nové vozidlá. Strana SaS ponúka motoristom pomoc vo veci vrátenia časti tohto poplatku. Napíšte na motoristi@strana-sas.sk Okrem toho sme… Čítať viac.

 • Strana SaS predstavila kandidátku do volieb 2016

  Strana Sloboda a Solidarita dnes predstavila prvých 17 kandidátov do parlamentných volieb v marci 2016.  Sú to tímlídri pre jednotlivé odborné oblasti. Autori jednotlivých častí volebného programu s ktorým sa uchádzame o váš hlas v nadchádzajúcich voľbách. Chceme byť súčasťou reformnej vlády, ktorá zmení smer orientácie Slovenska späť k rozvoju a prosperite. Náš cieľ je jasný – aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Záznam z tlačovej besedy nájdete… Čítať viac.

 • Sedem systémových opatrení na podporu podnikateľského prostredia

  Dnes sme predstavili ďalšie z opatrení, ktoré budú poslanci SaS presadzovať na najbližších schôdzach NRSR. Sú reakciou na situáciu malých subdodávateľských firiem pre také spoločnosti, pre ktoré je výhodné radšej požiadať o reštrukturalizáciu, ako zaplatiť svojim obchodným partnerom. Ale nielen takéto opatrenia. Toho, čo dnes likviduje podnikateľov je veľa a krok za krokom berie chuť každému, kto na Slovensku chce podnikať. Samozrejme, ako pri ostatných tlačových vyhláseniach, ani toto nebude pravdepodobne… Čítať viac.

 • Zhodnotenie výsledkov Komunálnych volieb 2014

  Práve sa skončili komunálne voľby 2014 v ktorých som kandidoval na primátora mesta Banská Bystrica a tiež na poslanca vo volebnom obvode č.4. Úvodom by som chcel poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas, či už na primátora, alebo na poslanca. A chcel by som ešte raz poďakovať všetkým spolupracovníkom v kampani a tiež celej rodine, ktorá so mnou toto stresové obdobie prežívala a celý čas ma podporovala. Primátorom som sa nestal, skončil som na 5…. Čítať viac.

 • Využijem všetkých 12 krúžkov pre Radvaň a Fončordu. A Vy?

  Okrem toho, že v týchto voľbách kandidujem, som aj volič, ako Vy. A voliť určite pôjdem. V sobotu, 15. novembra využijem svoje volebné právo a prídem rozhodovať o tom, koho chcem mať v mestskom zastupiteľstve mesta Banská Bystrica. Vybrať 12 z desiatok kandidátov vo volebnom obvode č. 4 ( Radvaň, Fončorda,Iliaš, Kráľová, Kremnička, Rakytovce) nebolo jednoduché. Ale dalo sa. Ak by bolo krúžkov viac, vedel by som ešte dva-tri prideliť. Komunálne voľby nie sú o stranách ale o osobách…. Čítať viac.

 • Záver volebnej kampane, poďakovanie a záverečné vyúčtovanie.

  Včera sme uzavreli kampaňovanie na námestí SNP. Túto kampaň sme viedli predovšetkým medzi ľudmi. Ći už 3x námestie, stretnutie s podnikateľskou verejnosťou alebo stretnutie so Sásovčanmi. Bystričanov trápi veľa problémov. Hovorili sme o nich a hovorili sme o našich riešeniach. Boli to príjemné stretnutia a veľmi ma potešili povzbudivé slová ľudí, ktorí nám fandia. Na záver by som rád poďakoval všetkým, ktorí mi v kampani pomáhali, Radovan Sloboda, Branislav Bosák,… Čítať viac.

 • Bystričania na križovatke ďalšieho vývoja mesta. Kto bude o meste viac rozhodovať? Primátor, alebo poslanci? A ktorí?

  Volebná kampaň vrcholí a za pár dní budeme rozhodovať, kto bude riadiť naše mesto ďalšie 4 roky. „Riadiť“ tiež znamená aj upratovať. Ja ale myslím skôr na tú manažérsku úlohu. Aj keď, upratovať bude treba celkom  určite tiež. Volebné programy, s ktorými prichádzame ako kandidáti na primátora Banskej Bystrice pred svojich voličov sú plné rôznych cieľov. Vytvoriť lepšie podnikateľské prostredie, opraviť  komunikácie, zlepšiť finančnú kondíciu mesta a mestských spoločností, podporiť mladých, atď. Po… Čítať viac.

 • Stretnutie so Sásovčanmi

  Včera, 8. novembra, sme ja a môj tím boli so Sásovčanmi. Plná sála a výborná diskusia. Samozrejme, tak, ako je všeobecne známe, najviac otázok bolo o nedostatku pracovných príležitostí v Banskej Bystrici a o nedostatku parkovacích miest na sídlisku. Obe témy, ale aj ďalšie máme v našom programe a hlavne, máme riešenia. Včerajšie stretnutie podporil svojou návštevou aj predseda SaS a europoslanec, Richard Sulík. Ďakujem za podporu. A ďakujem tiež… Čítať viac.

 • Volebná kampaň na Námestí SNP

  Dnes sme boli na Námestí SNP v rámci kampane druhýkrát. Dnešnou najsilnejšou témou boli seniori. A sami nás pozvali na stretnutie, kde nám chcú porozprávať o tom , ako majú problém nájsť vhodné miesto na trávenie spoločného času na sídliskách. Teším sa na stretnutie s nimi hneď v úvode budúceho týždňa. Na námestí budeme ešte raz, v stredu, 12. novembra. Príďte, tešíme sa na vás. A pridávam fotky mojej akčnej… Čítať viac.

 • Stretnutie s miestnymi podnikateľmi, živnostníkmi a všetkými, ktorých téma podpory podnikania v Banskej Bystrici zaujíma

  Včera sme v rámci kampane na primátora mesta mali stretnutie s Banskobystrickými podnikateľmi. Spoločne s členmi môjho volebného tímu sme predstavili volebný program v oblasti podpory podnikania. Konkrétne tie časti programu, v ktorých má mesto svoje kompetencie a nevyužíva ich. Naše stretnutie podporil svojou návštevou a prednáškou exminister Jozef Mihál. Bohužiaľ, vzhľadom k posledným legislatívnym zmenám v daňovej oblasti to neboli dobré správy pre podnikateľov. A práve preto by mesto… Čítať viac.

 • Aktuálny stav financovania volebnej kampane

  Ďalšie dva týždne ubehli a preto prikladám aktuálny stav príjmov a výdavkov na kampaň. Najbližšiu a zároveň poslednú aktualizáciu zverejním v deň volieb, 15. novembra 2014. Príjem Výdaj Stav Vklad Miroslav Ivan 3 530,00 realizované Spolufinancovanie strany SaS 1 900,00 realizované Webstránka 630,00 realizované Inzercia na bbonline 2 000,00 realizované Bilboardy prenájom (9ks)10/2014 900,00 realizované Bilboardy prenájom (7ks) 11/2014 zmena ks 700,00 objednané Cityligty prenájom (6ks) 11/2014 600,00 objednané Vklad… Čítať viac.

 • Aktuálny stav financovania volebnej kampane

  Pred dvoma týždňami som sľúbil aktualizáciu údajov o financovaní mojej volebnej kampane. Tu je prehľadná tabuľka: Príjem Výdaj Stav Vklad Miroslav Ivan 3,530.00 realizované Spolufinancovanie strany SaS 1,900.00 realizované Webstránka 630.00 realizované Inzercia na bbonline 2,000.00 realizované Bilboardy prenájom (9ks)10/2014 900.00 realizované Bilboardy prenájom (9ks) 11/2014 900.00 objednané Cityligty prenájom (6ks) 11/2014 600.00 objednané Vklad Miroslav Ivan 700.00 realizované Spolufinancovanie strany SaS 1,633.00 realizované Stánok Mastertent, výroba a potlač 1,419.60… Čítať viac.

 • Transparentné financovanie kampane by nás malo zaujímať

  Dnes ma tak, ako ostatných kandidátov na primátora cez sociálnu sieť vyzval jeden z kandidátov na primátora Banskej Bystrice, Paľo Bielik,  zverejniť financovanie svojej kampane. Rád prímam túto výzvu. Som za transparentné financovanie, nielen kampane, ale aj všetkých výdavkov mesta, v prípade môjho zvolenia. Každý Bystričan by mal vedieť, koľko ktorý kandidát použil v kampani vlastných prostriedkov a koľko má od tzv. „cudzích zdrojov“.  Tým môže byť politická strana, firma, alebo iná súkromná osoba…. Čítať viac.

 • Ohlásenie kandidatúry na primátora mesta Banská Bystrica

  Dnes, 19. septembra 2014 som ohlásil moju kandidatúru na primátora mesta Banská Bystrica. V komunálnych voľbách 2010 sme ako strana v koalícii spolu s SDKÚ-DS podporovali na post primátora Martina Baníka. Neskôr, po zhodnotení šancí na zvolenie a riziku zvolenia kandidáta SMERu sme podporovali súčasného primátora, Petra Gogolu. Bohužiaľ, pán Gogola si nevytvoril dostatočne funkčný tím , ktorý by dokázal presadiť zmeny, po ktorých pred voľbami volal. Za ostatné 4… Čítať viac.

Miroslav Ivan blogy