Navigation

JA A POLITIKA

Politika. Slovo, ktoré je v našej spoločnosti vnímané veľmi negatívne a „politik“ je pomaly nadávka. Prevláda názor, že „politici“ sú všetci rovnakí a do politiky sa idú len nabaliť. Svojim vstupom do politiky v roku 2010 som chcel tento názor ľudí zmeniť.

Mysleli sme si po roku 1989, že stačí ísť raz voliť a bude pokoj. Nie , nestačí. Politikov treba neustále kontrolovať a pred voľbami si čítať, čo chcú urobiť, aké zákony chcú zmeniť. A keď chcú niekomu pridať, odkiaľ na to chcú zobrať. Lebo mešec je len jeden!

A ak už je niekto zvolený, je treba jeho činy konfrontovať s jeho volebnými sľubmi. Dodržal ich? A ak nemal na to dostatok hlasov, aspoň sa pokúsil niečo zmeniť?

Ďalší názor, s ktorým sa stretávam, je : „Ja sa o politiku nezaujímam a čo už ja môžem jedným hlasom zmeniť“. Nuž, si niekto pozrel napríklad volebné výsledky z roku 2016, zistil, že také KDH potrebovalo len o niekoľko stoviek hlasov viac a potom by sme možno mali úplne iné zloženie vlády.

A ak si myslíte, že ignorovaním politiky niečo dosiahnete, veľmi sa mýlite. Ak sa aj Vy o politiku nezaujímate, politici sa URČITE zaujímajú o Vás, lepšie povedané, o Vaše dane, lebo o tie IDE!

Sme to MY, občania Slovenska, kto rozhoduje. A kým nebudeme MY všetci politikmi so záujmom o verejné veci, nič v našej krajine sa nezmení.

Toto všetko bol dôvod, prečo som v roku 2010 vstúpil do politiky a stal som sa členom strany Sloboda a Solidarita. Do strany, ktorej cieľmi boli podpora podnikateľského prostredia, štíhly, ale fungujúci štát, nižšie dane a menej regulácií.

Prešiel som si kampaňami do rôznych úrovní, či už do mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, bystrického kraja, alebo parlamentu SR. Vo voľbách 2016 som sa stal poslancom Národnej rady SR za SaS.

Venoval som sa problematike dopravy a výstavby a kto chce vedieť, aké návrhy zákonov som predkladal, na čo som upozorňoval a čo pripomienkoval, nech sa páči, tu je link na moje meno na stránke NR SR.

Byť v opozícii nie je žiadna radosť, vaše návrhy koalícia zmietne zo stola už v prvom čítaní, aby sa nedajbože volič nedozvedel, že prichádzame s návrhmi na zlepšenie ich života. O tom, že naša opozičná práca napriek tomu mala význam, svedčí mnoho zákonov z „našej dielne“, ktoré neprešli, keď sme ich predložili my. Zato boli schválené, keď si ich „osvojili“ a predložili koaliční poslanci.

Celé toto volebné obdobie sme spolu s kolegami klubu SaS fungovali ako dobre namazaný stroj. Každý sa venoval svojej odbornosti, ja konkrétne doprave a stavebníctvu. Boli sme pravidelne pozývaní do televíznych, alebo rozhlasových relácií. A volebné preferencie nám neustále stúpali. Ešte nedávno sme sa pohybovali v prieskumoch na úrovni 16-17 %.

A potom sa začali diať veci. Predseda strany povýšil svoje osobné výhrady voči niektorým členom vedenia strany nad záujmy celej spoločnosti a úspechu strany v nadchádzajúcich voľbách natoľko, že mali nakoniec za dôsledok odchod viacerých kľúčových členov SaS. Vrátane mňa.

Neopodstatnené zvolávanie mimoriadnych kongresov, ktoré neriešili problémy ľudí, ale vnútorné imaginárne problémy strany a nakoniec vylúčenie pre mňa jednej z najdôležitejších osobností zo strany, Natálie Blahovej, ma prinútilo rozhodnúť sa.

Do politiky som vstúpil preto, aby som presadil čo najlepšie podnikateľské a aj osobné slobody. Bohužiaľ, v strane SaS už nebolo možné slobodne vysloviť vlastný názor a s tým som sa nehodlal zmieriť. Tak sa stalo, že spolu s kolegami Janou Kiššovou, Ľubom Galkom, Jožom Rajtárom, Natáliou Blahovou, Renátou Kaščákovou, Radom Pavelkom, Vladom Slobodom a Jakubom Nedobom sme opustili stranu a neskôr aj poslanecký klub SaS v NR SR.

Aj keď sme opustili poslanecký klub SaS, spolu s kolegami sa poslaneckej práci budeme venovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia až do konca volebného obdobia.

V politike chceme ostať a hodnoty, ktoré máme, chceme presadzovať ďalej. A som veľmi rád, že sme dostali ponuku od Demokratickej strany, s ktorou tieto hodnoty zdieľame. Pokúsime sa možno o nemožné a za 4 mesiace presvedčiť občanov Slovenska, že sa oplatí nás voliť. Naše hodnoty neopustíme. Máme svoje hodnoty, program a schopných ľudí ho realizovať. Vy, ktorí prídete k voľbám, a ja dúfam, že nás už bude oveľa viac ako v roku 2016, rozhodnete, či vymeníme vládu, ktorá ekonomicky, ale hlavne morálne zdevastovala Slovensko.

Držím nám všetkým vo februári 2020 palce.