Navigation

PODNIKANIE

Nikto sa podnikateľom nerodí a mňa k podnikaniu, resp. založeniu živnosti viedla príležitosť byť nezávislý, sám sebe pánom a samozrejme, chuť vybudovať firmu, aké sme dovtedy, pred rokom 1989 poznali len v západnej Európe.
Po skončení štúdii na STU (vtedy SVŠT), stavebnej fakulty, konkrétne zameranom na statiku som začal pracovať v Pozemných Stavbách š.p. v Banskej Bystrici. Už po pár rokoch sa ukázalo, že možnosť niečo seriózne dokázať v podniku, ktorý sa zaoberal výstavbou panelákov je veľmi limitovaná, začal som pracovať ako projektant v súkromnej firme. Bohužiaľ, v tom čase, ekonomicky vyjadrené, ponuka projektantov prevyšovala dopyt po nich a podľa toho aj vyzerali ceny prác, ktoré sme si mohli dovoliť fakturovať. Naopak, v tomto období bol na trhu nedostatok takmer všetkého tovaru a tak som sa začal venovať obchodnej činnosti s kotviacim materiálom najnovších technológií, čo malo veľmi blízko k môjmu vzdelaniu a zároveň to na trhu chýbalo. Najskôr ako živnostník, neskôr ako právnický subjekt IVAN s.r.o, ktorý sa ako pojem na Slovensku za ďalších 20 a viac rokov stal pomerne známym.
Postupne som zamestnával viac ľudí, otváral pobočky po Slovensku, neskôr v Čechách a nakoniec v Kanade. V najlepších časoch sme mali vo firme viac ako 35 zamestnancov a dovolím si tvrdiť, že sme v tých časoch patrili k najväčším obchodným firmám v tejto oblasti v SR.
Bohužiaľ, politické súvislosti, najmä vláda Vladimíra Mečiara spravila zo Slovenska krajinu 2. triedy, investori sa nám vyhýbali a šanca, že sa raz Slovensko stane členom EÚ bola stále menšia. Naopak, v krajine bolo cítiť napätie, boli známe aféry vydierania podnikateľov, výbuchy áut a podobne.
Aj to bolo dôvodom, prečo som sa aj s rodinou rozhodol vysťahovať do Kanady, pričom firmu som tu prenechal dlhodobému manažérovi a priateľovi. Tam som založil firmu s rovnakým predmetom činnosti a dovolím si tvrdiť, že úspešnú, vzhľadom na uplatnenie sa na už saturovanom trhu.
Po piatich rokoch, kedy sa v SR vymenila vláda a stali sme sa členmi EÚ, sme sa rozhodli vrátiť a expandovať firmu ďalej v SR a ČR, čo sa nám aj darilo.
Dôkazom toho nakoniec bolo, že ma oslovila jedna z najväčších spoločností na tomto trhu na svete so záujmom kúpiť takto zabehnutú spoločnosť. Ich záujem ma samozrejme potešil, ale zároveň aj zaskočil. Vôbec som o predaji neuvažoval. Po niekoľko mesačných rozhovoroch a jednaniach sme sa nakoniec dohodli a v roku 2008 som svoj podiel predal švédskej spoločnosti BUFAB.
Po ďalších 2 rokoch v riadiacej funkcii v tejto spoločnosti, už „len“ ako výkonný riaditeľ sa naše cesty rozišli a ja som sa začal venovať investičnej činnosti, ku ktorej som mal nakoniec vzdelaním najbližšie.
Vzhľadom k tomu, že som sa v tom čase začal venovať aj politike, takmer jeden rok som pracoval na Ministerstve hospodárstva ako riaditeľ odboru pre strategické investície. Po predčasných voľbách v roku 2012 a zmene pohľadu sociálnej vlády R. Fica na investičné stimuly som svoje pôsobenie na MHSR ukončil. Dnes sa opäť venujem naplno investičnej činnosti, zjednodušene výstavbe objektov, ich prenájmu a poradenskej činnosti v tejto oblasti.
Som presvedčený, že do politiky by mali ísť ľudia, ktorí niečo dokázali v podnikateľskej praxi. Oni najlepšie vedia, čo je to správa majetku, zodpovednosť pri zabezpečovaní prosperity firmy, dostatku peňazí na mzdy a úhrady za objednané služby a tovary.
A som presvedčený, že práve ľudia z takéhoto prostredia sú najvhodnejšími kandidátmi pre vstup do parlamentnej politiky.


POLITIKA

V našej spoločnosti dnes asi všetci vnímame skepsu, pesimizmus a rezignáciu. Veľa ľudí je presvedčených, že „politici“ sú všetci rovnakí, idú do politiky sa len nabaliť.
Nuž, tento názor je tu práve preto, že sme ľahostajní k svojej budúcnosti a myslíme si, že stačí, ak ideme raz za čas odvoliť a aj to sa skôr rozhodujeme podľa emócií ako podľa volebného programu a porovnávania sľubov s činmi konkrétnej osoby.
Ak budeme na politikov nazerať spôsobom ONI a MY, nikdy k zmene nedôjde a o Švajčiarsku môžeme len snívať.
Ak nepochopíme, že to sme MY, kto rozhoduje a že kým nebudeme MY všetci politikmi, už len tým, že sa o verejné veci budeme zaujímať denne a neustále, nič nezmeníme.
Aj to bol dôvod, prečo som v roku 2009, pred parlamentnými voľbami podal prihlášku o vstup do strany Sloboda a Solidarita. V programe SaS je jasne definovaná snaha presadzovať slobodu jednotlivca, slobodu v podnikaní a solidaritu s tými, ktorí si nevedia (nie nechcú) poradiť sami.
V roku 2010 som sa stal členom a uchádzal som sa v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici o poslanecký mandát. V ďalších rokoch som kandidoval vo voľbách do NRSR a do VÚC. V roku 2014 opäť v komunálnych voľbách. Aj keď som sa do mestského zastupiteľstva nedostal, nárast získaných hlasov ma potešil a motivoval pokračovať v snahách presviedčať voličov o našom volebnom programe a jeho víziách.
Medzitým som sa stal v strane tímlídrom pre Sektor Dopravy a stavebníctva a pomáham našim poslancom v NRSR pripomienkovať návrhy zákonov v tejto oblasti. Bol som autorom volebného programu SaS pre oblasť Dopravy vo voľbách v roku 2012 a tvoril som aj obsah tejto časti nášho volebného programu pre voľby v marci 2016. 
Na kandidátnej listine strany Sloboda a Solidarita do volieb v marci 2016 kandidujem pod číslom 16 a spolu s ďalšími kolegami, s ktorými sme tvorili náš volebný program 2016, sa uchádzame o váš hlas.
Slovensko je krásna krajina, bohužiaľ, stále viac mladých ľudí spája svoju budúcnosť s vysťahovaním sa do zahraničia. Strana SaS dlhodobo presadzuje osobné a ekonomické slobody, bez ktorých nemôže prosperovať žiadna slobodná krajina. Diskutujeme s občanmi, robíme odborné prednášky a vyjadrujeme sa k aktuálnym témam. A navrhujeme riešenia.
K tomu, aby sme ich mohli presadiť v praxi ale potrebujeme mandát od Vás, voličov. A preto ma mrzí stále väčšia apatia a nízka účasť vo voľbách.
Všetci určite chceme žiť slušný život v slušnej a dobre spravovanej krajine. Aby sa doma, na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.
Šancu zmeniť to k lepšiemu máme už 5. marca 2016. Využime ju.

TIMELINE

1984-1989
Slovenská technická univerzita
Stavebná fakulta, Bratislava

1990
IVAN s.r.o.
Založenie spoločnosti v Banskej Bystrici

1990-2008
IVAN s.r.o.
Podnikanie a riadenie spoločnosti

2001-2005
IVAN Fasteners
Pracovný pobyt a podnikanie v zahraničí, Kanada

2008
IVAN s.r.o.
Predaj medzinárodnej firme

2009-2011
BUFAB Slovakia
Výkonný riaditeľ v spoločnosti

2011-2012
Ministerstvo hospodárstva
Riaditeľ odboru pre strategické investície

2012-súčasnosť
IVAN Invest s.r.o.
Konateľ v spoločnosti, investičné projekty, výstavba a spravovanie nehnuteľností